Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie radzić?

Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży pojawia się głównie z powodu przesuwania się środka ciężkości, zmian hormonalnych powodujących rozluźnienie stawów miednicy oraz powiększającej się macicy i wagi dziecka. Nieleczona lub źle leczona rwa kulszowa w ciąży może powodować nasilenie dolegliwości bólowych oraz być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Dowiedz się zatem jak sobie z nią radzić i jak zapobiegać nawrotom tej przykrej przypadłości.


Spis treści:

  1. Rwa kulszowa w ciąży: przyczyny i objawy
  2. Jakie leki na rwę kulszową w ciąży?
  3. Wzmocnij mięśnie – ćwiczenia i basen
  4. Domowe sposoby na rwę kulszową w ciąży
  5. Nieskuteczne leczenie rwy kulszowej w ciąży jest niebezpieczne
  6. Rwa kulszowa a poród naturalny
  7. Co zrobić gdy nie możesz wytrzymać z bólu?

Rwa kulszowa w ciąży: przyczyny i objawy

Rwa kulszowa w ciąży to ostry, przeszywający, stały lub przerywany ból pleców (okolice lędźwi), pośladków i nóg (tylna część uda). Jest on spowodowany przez ucisk rozwijającego się płodu na nerw kulszowy. Dziecko przesuwa się do miednicy głową w dół, stopniowo uciska kości miednicy i nerwy odpowiedzialne za czucie w nogach. Atak rwy kulszowej może stać się także przyczyną zdrętwienia, mrowienia, osłabienia mięśni i czucia w jednej lub obu nogach. Nie bagatelizuj tych objawów tylko zacznij działać od razu.

Główną przyczyną rwy kulszowej u młodych kobiet jest zwykle ciąża i ciężar rozwijającego się płodu, lecz symptomy te mogą występować również niezależnie od stanu błogosławionego. Objawy ucisku na nerw kulszowy występują nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. Są one niezależne od wieku, ale od zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, dlatego tak ważne dla przyszłych mam jest utrzymywanie w dobrej kondycji mięśni dna miednicy podtrzymujących dziecko w macicy.

Jakie leki na rwę kulszową w ciąży?

Na rwę kulszową w ciąży stosunkowo bezpiecznie można stosować maści lub żele łagodzące dolegliwości bólowe. Zapytaj farmaceuty o to jaki preparat będzie najodpowiedniejszy. Mimo dużego natężenia bólu staraj się wcierać środek zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Większość substancji czynnych przenika przez skórę do krwioobiegu matki, może więc powodować działania niepożądane u dziecka.

Powszechnie wiadomo, że stosowanie leków w ciąży nie jest wskazane. Unikaj więc bez porozumienia z lekarzem zażywania jakichkolwiek środków przeciwbólowych lub rozkurczowych.

  • Popularna aspiryna (kwas acetylosalicylowy), mimo iż wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, nie powinna być stosowana w ciąży. Jej właściwości przeciwzakrzepowe mogą powodować występowanie rozszczepu podniebienia, wad serca i zmniejszenie masy urodzeniowej u noworodków. Ponadto na początku ciąży stosowanie kwasu acetylosalicylowego grozi ryzykiem poronienia, a w okresie okołoporodowym poważnymi komplikacjami wywołanymi przez nadmierne krwawienie.
  • Pod względem ryzyka dla dziecka nie przebadano jeszcze dokładnie pyralginy (sól sodowa metamizolu). Mimo, iż wykazuje ona silne działanie przeciwbólowe z całą pewnością należy powiedzieć, że stosowanie pyralginy w 3 trymestrze może przedłużać okres porodu i zmniejszać ilość płynu owodniowego, a pod koniec ciąży zwiększać ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla łączącego żyłę z tętnicą w serduszku dziecka.

Najbezpieczniejszym lekiem w tym przypadku zostaje paracetamol, jednak ze względu na słabe działanie przeciwbólowe może okazać się nie skuteczny. Nie przekraczaj nigdy maksymalnej dawki 1000 mg (można zażyć 2 tabletki po 500 mg na dobę). Pamiętaj, aby nigdy nie brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem .

Zobacz też: Zwykły ból nóg czy coś poważniejszego? Jak sobie radzić z bólem nóg w ciąży.

Wzmocnij mięśnie – ćwiczenia i basen

Niezwykle ważna w leczeniu rwy kulszowej w ciąży jest odpowiednio dobrana terapia manualna. Kluczem do sukcesu jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, brzucha oraz kręgosłupa. Doświadczony fizjoterapeuta pomoże ustalić rodzaj ćwiczeń oraz ich częstotliwość. To bardzo ważne, gdyż nie tylko pozwoli zredukować dolegliwości bólowe, ale także skutecznie zapobiegnie nieprzyjemnym nawrotom.

Pamiętaj również, że doskonałym środkiem leczniczym jest woda. Twój rehabilitant może zlecić także ćwiczenia na basenie lub pływanie. Woda zmniejsza napięcie mięśni, rozluźnia je, a tym samym wykazuje działanie przeciwbólowe.

Nie zastąpiony w walce z bólem w czasie ciąży jest także TENS (elektrostymulacja). Niewielkie urządzenie może nie tylko skutecznie przetrwać atak rwy kulszowej, ale również stać się twoim sprzymierzeńcem podczas porodu. Jego działanie polega na wytwarzaniu prądów impulsowych o niskich częstotliwościach (1–150 Hz). Urządzenie podłączane jest za pomocą niewielkich żelowych elektrod do chorego miejsca. Przyszła mama podczas zabiegu odczuwa lekkie mrowienie, które pozwala w szybkim czasie uzyskać zamierzony efekt terapeutyczny.

Domowe sposoby na rwę kulszową w ciąży

Podczas ataku rwy kulszowej ważna jest przede wszystkim szybka neutralizacja nieprzyjemnych objawów.

  • Możesz stosować okłady lub kompres żelowy. Ciepło skutecznie zmniejsza napięcia mięśni i nerwów. Termofor przyłóż do bolącego miejsca na kilka minut, a po pewnym czasie na pewno poczujesz ulgę.
  • Zrezygnuj z butów na obcasie.
  • Unikaj dźwigania ciężarów. Jeśli musisz coś podnieść to zrób to z pozycji kucznej. Nie schylaj się i nie zginaj pleców.
  • Pamiętaj o prawidłowej postawie. Utrzymywanie kręgosłupa we właściwej pozycji zmniejsza ryzyko występowania bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (L4-L5).

Doskonałym sposobem zapobiegania atakom rwy w domu jest także stosowanie specjalnego pasa ciążowego. Pas taki występuje w dwóch wariantach – w postaci specjalnych szelek (nazywany jest potocznie kangurkiem) oraz specjalnej elastycznej tkaniny umieszczanej na brzuchu. Pasy nazywane kangurkami przypominają swoim wyglądem torbę kangura, gdyż posiadają specjalne wzmocnienia na brzuchu i plecach. Obydwa rodzaje pasów ciążowych spełniają funkcję stabilizacyjną dla dolnej części pleców, a tym samym ułatwiają zachowanie właściwej pozycji podczas stania, chodzenia i siedzenia. Niektóre z nich zalecane są również do spania. Warto więc zasięgnąć porady sprzedawcy lub rehabilitanta, który doradzi wybór odpowiedniego pasa dla ciebie.

Polecamy: Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego. Co dalej?

Nieskuteczne leczenie rwy kulszowej jest niebezpieczne

Nieleczenie lub nieskuteczne leczenie rwy kulszowej podczas ciąży jest szkodliwe nie tylko dla mamy, ale również dla dziecka. Badania pokazują, że przedłużające się dolegliwości bólowe sprawiają, że przyszła mama staje się bardziej drażliwa, apatyczna i nerwowa. Twoje pobudzenie również wpływa dziecko, a jego ruchy mogą dodatkowo potęgować nieprzyjemne odczucia podczas ataków. Ponadto nieleczony ból utrwala się, trudniej go wyeliminować i leczyć, co w efekcie prowadzi do przewlekłych dolegliwości, których odwrócenie staje się o wiele trudniejsze i bardziej pracochłonne. Koniecznie zgłoś się do lekarza kiedy tylko poczujesz pierwsze objawy, gdyż postawienie właściwej diagnozy i szybkie wyeliminowanie przyczyny choroby pozwoli na sprawne leczenie.

informacja

Pamiętaj, że kobiety, których stwierdzono zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa przed ciążą znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania, w związku z czym konieczne może okazać się zastosowanie cesarskiego cięcia.

Rwa kulszowa a poród naturalny

Poinformuj swojego ginekologa o wszystkich stwierdzonych urazach, skrzywieniach lub zwyrodnieniach w obrębie kręgosłupa (np. dyskopatia) lub miednicy, gdyż częste, nawracające ataki rwy kulszowej w ciąży mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Każdy przypadek musi być jednak indywidualnie rozpatrywany, nie zawsze cesarskie cięcie jest jedynym rozwiązaniem. Czasem wystarczy unikać niektórych pozycji podczas porodu, np. na wznak. Zwykle w takich przypadkach zaleca się poród w wodzie lub w pozycji kucznej.

Co zrobić gdy nie możesz wytrzymać z bólu?

Ból wywoływany przez podrażnienie nerwu kulszowego jest zwykle bardzo silny i skrajnych przypadkach towarzyszy kobiecie do końca ciąży. Każdy ruch, zmiana pozycji na łóżku czy nawet próba prowadzenia samochodu stają się poważnym utrudnieniem dla przyszłej mamy. Zdarza się, że trudno jest utrzymać pozycję stojącą, gdyż osłabione mięśnie powodują drżenie. Konieczne jest wówczas skorzystanie z porady specjalisty neurologa. Pamiętaj, że ciąża może być tylko jedną z przyczyn pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, lecz nie jedyną.

Należy wykluczyć inne czynniki mogące wywoływać ból, jak np. wypadnięcie dysku, dyskopatię, zaburzenia limfatyczne czyli obrzęki. Jeżeli poza silnym bólem masz zaburzenia czucia, trudności z oddawaniem moczu (nietrzymanie lub całkowite zatrzymanie), konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu. Koniecznie udaj się do szpitala!

badania prenatalne - grupa

Aktualizacja 18 października 2018 r.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

zobacz też: hemoroidy w ciąży

5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *