Bezsenność w ciąży. Jak zasnąć?

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży dotyka przyszłe mamy zwykle w 3 trymestrze. Jest ona związana z wystającym i dużym brzuchem, który uniemożliwia sprawą zmianę pozycji w łóżku oraz bólami kręgosłupa i koniecznością częstego oddawania moczu. Wśród przyczyn bezsenności należy wymienić nie tylko dolegliwości ciążowe, ale przede wszystkim niewłaściwą higienę snu.

Bezsenność może być takę objawem towarzyszącym depresji w ciąży. Dowiedz się zatem jak radzić sobie z tą z pozoru błahą dolegliwością.

Spis treści:

  1. Bezsenność w ciąży – jak skutecznie zapobiegać?
  2. Domowe sposoby na bezsenność w ciąży
  3. Leki nasenne nie są wskazane w ciąży!
  4. Bezsenność w ciąży – poznaj przyczyny
  5. Dlaczego tak ważna jest odpowiednia ilość snu w ciąży?

1. Bezsenność w ciąży – jak skutecznie zapobiegać?

Kiedy pojawiają się problemy z zaśnięciem powinnaś zacząć im przeciwdziałać jeszcze przed pójściem do łóżka. Najważniejsze w tym przypadku jest zadbanie o właściwą higienę snu. Kilka prostych zasad jak to zrobić prezentujemy poniżej:

  • na kilka godzin przed spoczynkiem wietrz sypialnię,
  • zadbaj o właściwą temperaturę – ok. 21 stopni C,
  • zadbaj o właściwie nawilżenie powietrza w sypialni,
  • unikaj nikotyny (nawet biernego palenia), alkoholu i kofeiny na 2-3 godziny przed snem,
  • zasłoń okno roletą lub kotarą,
  • usuń zegarek z zasięgu wzroku w sypialni (dotyczy to również głośnego tykania),
  • nie zmuszaj się do snu – nic na siłę!
  • spożywaj regularne posiłki w ciągu dnia,
  • lekkostrawną kolację zjedz nie później niż 2-3 godziny przed spoczynkiem, lecz nie kładź się głodna (pomyśl o lekkiej przekąsce!),
  • nie pij zbyt dużo na 2 godziny przed pójściem spać,
  • zadbaj o wysiłek fizyczny w ciągu dnia (np. długi spacer, dozwolone ćwiczenia w ciąży),
  • sypialnię traktuj jako miejsce przeznaczone wyłącznie do spania (unikaj czytania w łóżku lub siedzenia z laptopem),
  • unikaj drzemek w ciągu dnia,
  • nie zmieniaj zbyt często pozycji w łóżku,
  • unikaj silnego światła przed snem (telewizor, ekran komputera itp.),
  • kładź się i wstawaj rano o tej samej porze,
  • przeznaczaj na sen i przebywanie w łóżku maksymalnie do 8 godzin na dobę.

Choć wskazane jest przestrzeganie jak największej liczby zasad dotyczących higieny snu to  zawsze powinnaś pamiętać, że są one środkiem zapobiegawczym. Mimo, że ich skuteczność potwierdzają badania, jednak nie zawsze są one wystarczające w walce z bezsennością. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza.

2. Domowe sposoby na bezsenność w ciąży: zioła i waleriana

Jeśli przyczyną bezsenności jest brak właściwej higieny snu wówczas można stosować niektóre zioła w postaci herbatek.  Pamiętaj jednak, aby przed ich użyciem skonsultować się zawsze z lekarzem szczególnie, gdy zażywasz jakieś leki, witaminy lub suplementy diety.

Na przejściowe kłopoty z zasypianiem pomagają zwykle napary z melisy (działa uspokajająco i nasennie) oraz mięty pieprzowej (łagodzi drażliwość i niepokój). Podobne działanie wykazuje lawenda lekarska. Bez względu na postać w jakiej ją stosujesz (napar do picia, olejek aromatyczny) wykazuje ona działanie relaksacyjne, uspokajające i nasenne. Równie skuteczna jest waleriana (kozłek lekarski). Należy jednak stosować ją ostrożnie i w niewielkich dawkach ze względu na sposób pozyskiwania substancji czynnej. Niektóre preparaty są bowiem tworzone na bazie alkoholu! Lekarze i farmaceuci zwykle zalecają stosowanie waleriany w ciąży w postaci tabletek, np. Persen.

 3. Leki nasenne nie są wskazane dla kobiet w ciąży!

Leczenie bezsenności w ciąży środkami farmakologicznymi jest niezwykle trudne i nie wskazane ze względu na dobro dziecka. Stosowane powszechnie w leczeniu zaburzeń snu preparaty zaliczane do grupy benzodiazepin lub barbituranów, wykazują działanie uspokajające i nasenne, ale przenikają przez łożysko do krwiobiegu dziecka, dlatego też lekarze nie stosują ich w ciąży.

Należy podkreślić również fakt, że leki te mogą być silnie uzależniające, nie są więc badane na grupie ciężarnych. Opisane nieliczne przypadki stosowania leków nasennych i uspokajających w ciąży wskazują na występowanie wad wrodzonych u dziecka, tj. rozszczep podniebienia i warg. Po urodzeniu maluch może ponadto cierpieć z powodu tzw. zespołu odstawiennego, mieć przejściowe trudności z oddychaniem, być nadpobudliwy lub nadmiernie senny. Pamiętaj, że leki uspokajające i nasenne, które zażywasz w taki sam sposób działają również na płód.

informacja

Pamiętaj! Leki nasenne ułatwiają zasypianie, lecz nie leczą bezsenności! Głoszona ogólnie opinia, że tabletka nasenna rozwiązuje wszystkie problemy nie jest prawdziwa.

W skrajnych przypadkach, nie wywołanych przez brak higieny snu i czynniki stresogenne, konieczna może okazać się psychoterapia. Dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza. Nie bierz żadnych leków nasennych bez porozumienia z lekarzem. Nawet leki bez recepty mogą szkodzić dziecku. Warto więc zasięgnąć opinii specjalisty.

4. Bezsenność w ciąży – poznaj przyczyny

Bezsenność traktowana jest przez neurologów i psychiatrów jako jedno z zaburzeń snu. Objawia się  ona nie tylko trudnościami w zasypianiu, ale przede wszystkim w utrzymaniu snu (sen przerywany) i zbyt wczesnym budzeniu się. To także sen złej jakości, po którym nie czujemy się wypoczęci, lecz jeszcze bardziej zmęczeni niż przez pójściem na spoczynek. Zaburzenia snu dotykają również przyszłe mamy. Zwykle dolegliwości te pojawiają się w zaawansowanej ciąży, w okolicach 3. trymestru.

Specjaliści zaliczają je do krótkotrwałych zaburzeń snu ze względu na ich przemijający charakter. Powiększający się brzuch, mimo iż stanowi powód do dumy i radości dla każdej mamy, to nie zawsze wpływa pozytywnie na jej samopoczucie. W związku z tym nie potrafisz zająć wygodnej pozycji kładąc się do łóżka i przekręcić na bok. Ruszające się w brzuchu dziecko, częste oddawanie moczu oraz bolesne skurcze mięśni łydek również potrafią  cię budzić kilka razy w ciągu nocy.

Dość często po dniu pełnym wrażeń w twojej głowie kłębią się emocje i myśli towarzyszące ci przez cały dzień. Leżąc w łóżku masz także czas, aby spokojnie przemyśleć i zaplanować wszystkie sprawy, pojawiają się myśli o zbliżającym się porodzie i codziennych troskach – wtedy też może pojawiać się bezsenność.

Wśród przyczyn wywołujących zaburzenia snu może być również depresja. Przeczytaj więcej na temat depresji w ciąży

5. Dlaczego tak ważna jest odpowiednia ilość snu w ciąży?

Odpowiednia ilość snu jest istotna nie tylko dla dobrego samopoczucia w ciągu dnia, ale przede wszystkim dla właściwego funkcjonowania całego organizmu. Należy pamiętać, że nie ma określonych norm regulujących dobową dawkę snu. Niektórym mamom wystarcza 6 godzin, innym 12 jest mało. Najważniejsze jest to, abyś czuła się wyspana i rześka.

Zmęczenie towarzyszące niewyspaniu wywołuje dodatkowy stres, niepokój i rozdrażnienie mogące prowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń. Nie daj sobie wmówić, że problemy ze snem w ciąży są czymś normalnym i stanowią naturalny sposób przygotowania przyszłej mamy do opieki nad dzieckiem po porodzie.


Oceń

Data publikacji: 16/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

4 odpowiedzi na “Bezsenność w ciąży. Jak zasnąć?”

  1. Mama w ciąży Mama w ciąży pisze:

    Ja niestety ostatnio zaczełam gorzej sypiac, ale to może przez taki stres związany z porodem i ogólnie ciąża 🙁

  2. Kinga Kinga pisze:

    Też zazdroszczę, ja nie mogę w ogóle spać, ciągle boli mnie kręgosłup. Ciekawi mnie czy może materac ortopedyczny materac ortopedyczny byłby w stanie mi pomóc. Co prawda takie specjalistyczne są drogie, ale to inwestycja na lata.

  3. Malinka Malinka pisze:

    Ja to raczej mam senność 😛 no chyba, że nie mogę znaleźć wygodnej pozycji do spania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *