𝗚𝗿𝘇𝘆𝗯𝘆 w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść? 🍄🍄🍄

Grzyby w ciąży – czy można je bezpiecznie jeść?

grzyby w ciąży

Grzyby, mimo że są niskokaloryczne, należą do produktów spożywczych, które są ciężkostrawne i z tego też powodu mogą one być niewskazane w ciąży. Jak jeść bezpiecznie grzyby w ciąży? Czy w ogóle można? Odpowiadamy na te pytania!

Spis treści:

  1. Grzyby – jakie substancje odżywcze posiadają?
  2. Czy można jeść grzyby w ciąży lub gdy kobieta karmi piersią?
  3. Jak przyrządzić grzyby, by były one zdrowsze?

Grzyby to nie tylko popularny dodatek kulinarny, to także źródło cennych składników odżywczych

Grzyby są powszechnie używane w kuchni, dodaje się je dań obiadowych i sałatek, można mrozić, smażyć, suszyć i marynować, a także łączyć z produktami śniadaniowymi, np. z jajkiem. Mimo że w większości składają się one z wody, grzyby zawierają także wiele cennych substancji.

W grzybach możemy znaleźć między innymi:

  • białko,
  • błonnik,
  • fosfor (niektóre gatunki),
  • jod,
  • potas,
  • przeciwutleniacze,
  • selen,
  • sole magnezu,
  • wapń,
  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3),
  • witaminę D,
  • żelazo (niektóre gatunki).

Składniki te są cenne, zwłaszcza w okresie ciąży, gdy kobiecy organizm musi wyżywić nie tylko siebie, ale i rozwijający się w nim płód. Spożywanie grzybów może się jednak wiązać z kilkoma zagrożeniami.

Czy można jeść grzyby w ciąży lub gdy kobieta karmi piersią?

informacjaDwa podstawowe zagrożenia, jakie się wiążą ze spożyciem grzybów to ich ciężkostrawność oraz możliwość pomylenia gatunku i spożycia grzyba, który jest trujący. Pomylić ze sobą można bardzo łatwo np. borowika szatańskiego i borowika szlachetnego lub muchomora jadowitego i pieczarkę polną. Z tego też względu zdania specjalistów odnośnie spożywania grzybów w ciąży są podzielone.

Z jednej strony, warto je jeść, ponieważ zawierają one wiele składników odżywczych, a także posiadają cenione przez wiele osób walory smakowe, z drugiej – jeśli nie znamy się na grzybach lub nie potrafimy ich w odpowiedni sposób przyrządzić, istnieje ryzyko zatrucia nimi, co może być szkodliwe także dla ciąży.

Niektóre ciężarne lub karmiące piersią kobiety na wszelki wypadek rezygnują z grzybów w diecie, narażając się tym samym na niedobory pokarmowe.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak wyeliminować z diety te grzyby, co do których pochodzenia ani gatunku nie mamy pewności, a pozostawić te, które trudno pomylić z innymi gatunkami i da się je przyrządzić w taki sposób, by były one lekkostrawne. Do takich grzybów należą np. kurki oraz pieczarki.

Jak przyrządzić grzyby, by były one zdrowsze?

Grzyby są ciężkostrawne, ponieważ ich ściana komórkowa zawiera nieprzyswajalną przez ludzki układ pokarmowy chitynę. Można je jednak przyrządzić tak, by nie wywoływały one u ciężarnej dolegliwości gastrycznych.

W tym celu należy:

  • dusić grzyby tylko i wyłącznie w sosie własnym, bez dodawania tłustych dodatków,
  • dodawać do grzybów zioła, które wpływają pozytywnie na trawienie (np. majeranek),
  • unikać łączenia grzybów z ciężkostrawnymi potrawami – mięsnymi lub przyrządzanymi z warzyw strączkowych.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, nie należy spożywać grzybów na noc, należy także unikać spożywania grzybów w postaci surowej. W ten sposób możemy bezpiecznie czerpać z ich walorów smakowych, nawet będąc w ciąży!

Zobacz też: Mak w ciąży – czy można go bezpiecznie jeść?


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/01/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Jedna odpowiedź do “Grzyby w ciąży – czy można je bezpiecznie jeść?”

  1. Grzyby w ciąży Grzyby w ciąży pisze:

    Bardzo fajny artykuł, a z tymi grzybami to nigdy nie wiadomo 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *