Mak w ciąży – czy można go bezpiecznie jeść?

mak w ciąży

Mak w ciąży należy jeść w umiarkowanych ilościach. Wykorzystywany do pieczenia świątecznych ciast dodatek jest ciężkostrawny oraz zawiera związki narkotyczne, tzw. opiaty. Jak jeść mak, by nie zaszkodzić zdrowiu dziecka?

Spis treści:

  1. Mak niebieski, mak lekarski – czym się różnią i jakie mają właściwości
  2. Czy kawałek makowca w ciąży może zaszkodzić dziecku?
  3. Jak jeść mak, by nie zaszkodzić ciąży?

Mak niebieski, mak lekarski – czym się różnią? Jakie mają właściwości?

Mak to roślina, która rośnie dziko na terenach Europy i w krajach śródziemnomorskich. Wiele jego rodzajów wykorzystujemy na co dzień, między innymi w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym:

  • mak biały – z uwagi na niską zawartość opioidów ten rodzaj maku może być wykorzystywany w kuchni, niestety, z uwagi na ograniczoną dostępność, bakalie te nie należą do tanich,
  • mak lekarski – wytwarza się z niego między innymi takie leki jak morfina, kodeina czy papaweryna, ten rodzaj maku charakteryzuje się wysoką zawartością alkaloidów, które mają właściwości narkotyczne, dlatego stosuje się go tylko i wyłącznie w medycynie, pod kontrolą lekarską,
  • mak niebieski – ten rodzaj maku jest niskomorfinowy, zawiera także wiele wartościowych substancji odżywczych i witamin – z tego też powodu wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym,
  • mak polny – stosuje się go w kosmetyce, między innymi do produkcji płynów do higieny intymnej,

Czy kawałek makowca w ciąży może zaszkodzić dziecku?

W maku niebieskim można znaleźć wiele cennych substancji odżywczych. Zawiera on dużo wapnia, witaminy A, D oraz E, a także wiele żelaza, miedzi, magnezu, fosforu, potasu, manganu i cynku oraz kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet będących w ciąży.

Nasiona maku zawierają jednak także opiaty (niebezpieczne dla kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób zażywających leki na bezsenność i nadciśnienie), na szczęście w maku niebieskim nie znajdziemy ich zbyt wiele.

informacjaSpożycie jednego kawałka ciasta z makiem (np. świątecznego makowca) nie zaszkodzi mamie ani dziecku, ale nie należy nadużywać tego składnika w potrawach. Zaszkodzić może spożycie maku w dużych ilościach – powyżej 500 g lub spożycie maku z niepewnych źródeł, który może być zanieczyszczony szkodliwymi substancjami.

Jak jeść mak, by nie zaszkodzić ciąży?

Mak sam w sobie jest bardzo kaloryczny (100 g produktu ma aż 478 kcal), a z dodatkiem cukru i tłuszczu, które także stanowią składniki ciasta, może być ciężkostrawny. Ponieważ kobieta w ciąży powinna stosować zdrową i pożywną dietę lekkostrawną, nie należy przesadzać z ilością spożywanego maku, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Jak jeść mak w ciąży? Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że świąteczny makowiec to nie jedyne źródło maku. Mak możemy znaleźć także w kluskach z makiem, kutii, drożdżówkach, paluszkach, panierkach i różnego rodzaju ciastkach.

informacjaAby możliwie zredukować szkodliwe działanie maku w ciąży, należy jeść go w umiarkowanych ilościach (nie więcej niż jedna łyżeczka dziennie). Warto szukać produktów ekologicznych, by mieć pewność co do ich składu oraz, zamiast kupować gotowy makowiec w sklepie, przyrządzić go samodzielnie w domu.

Zobacz też: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

4/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/12/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *