6 produktów, których powinnaś unikać w ciąży

czego nie jeść w ciąży

Ciąża to szczególny stan, kiedy musisz dbać nie tylko o siebie, ale też rozwijającego się maluszka. Bardzo ważna jest w tym przypadku Twoja dieta, która powinna być zdrowa i zbilansowana. Są jednak takie produkty, których lepiej unikać. Dowiedz się więc, czego nie jeść w ciąży!

1. Sery pleśniowe, camembert, oscypki

Chodzi o surowe przetwory z mleka niepasteryzowanego, w których może znajdować się bakteria Listeria monocytogenes. Może ona wywołać niebezpieczną dla dziecka listeriozę. Co więcej, tego typu sery mogą powodować wzdęcia i zgagę.

2. Mocno przetworzone jedzenie, np. zupki w proszku

Konserwanty, sól, cukier, niezdrowe tłuszcze – właśnie to znajduje się w wysoko przetworzonej żywności. W ciąży powinnaś szczególnie unikać takich produktów. Nie zawierają wartości odżywczych dla Ciebie i dziecka, a dodatkowo mogą powodować kłopoty żołądkowe i są po prostu niezdrowe.

To może Cię zainteresować: Witamina C szkodzi? Niektórym tak!

3. Czego nie jeść w ciąży? Sushi i surowe mięso

Surowe ryby i owoce morza, a także surowe czy niedogotowane mięsa mogą być źródłem pasożytów i bakterii oraz przyczyną zakażenia m.in. toksoplazmozą. Jeśli lubisz tatara, krwiste steki, sushi czy szynkę parmeńską, w tym szczególnym stanie nie powinnaś ich spożywać.

4. Wątróbka – jej też unikaj

Chociaż uznawana jest za jeden ze zdrowszych produktów, dieta w ciąży nie powinna jej zawierać. Dlaczego? Zawiera bardzo dużo witaminy A, której nadmiar może być niebezpieczny dla malucha.

5. Surowe jajka

Masz ochotę na kogel-mogel, tiramisu, domowy majonez i inne potrawy na bazie surowych jajek? W ciąży z nich zrezygnuj. Mogą zawierać salmonellę… Warto dokładnie myć też jajka przed ich wykorzystaniem.

Zobacz też: Witaminy w ciąży – jakich potrzebujesz?

6. Alkohol – również w jedzeniu…

Już wiesz, czego nie jeść w ciąży, ale czy pamiętasz, by unikać alkoholu? Na pewno zdajesz sobie sprawę, że nawet najmniejsza jego ilość może być dla dziecka niebezpieczna. Alkohol może znajdować się w ciastach, tortach, cukierkach czy innych deserach.

Zobacz też: 7 zasad prawidłowej diety w ciąży [INFOGRAFIKA]5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 08/11/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *