Czy w 6 tygodniu ciąży boli brzuch?

czy w 6 tygodniu ciąży boli brzuch

W 6 tygodniu ciąży wiele kobiet zaczyna odczuwać już objawy ciążowe. Pojawiają się mdłości, zmęczenie, huśtawki nastrojów czy tkliwość piersi. Niektóre z nich skarżą się także na lekkie bóle brzucha w 6 tygodniu ciąży. Co mogą one oznaczać? Czy ból brzucha w 6 tygodniu ciąży jest powodem do niepokoju? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka w 6 tygodniu ciąży
  2. Lekki ból brzucha w 6 tygodniu ciąży – co może oznaczać?

Rozwój dziecka w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży Twoje dziecko intensywnie się rozwija. W tym czasie kształtują się jego niektóre narządy, takie jak serce, ośrodkowy układ nerwowy, układ wydalniczy i układ pokarmowy. W tym czasie pojawiają się dwa fałdy nerwowe, z których później rozwinie się rynienka nerwowa, później cewa nerwowa, a w końcu mózg oraz rdzeń kręgowy.

Serce dziecka w 6 tygodniu ciąży przypomina rurkę. Jest to jednak moment, w którym zaczyna ono bić. Z czasem będzie się ono przekształcać w czterokomorowy narząd. Bicie serce dziecka usłyszeć możemy podczas badania USG. Jest ono wykonywane podczas regularnej wizyty u ginekologa. Jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów w trakcie ciąży.

Twoje dziecko w szóstym tygodniu ciąży przypomina kijankę z zawiniętym ogonkiem, który z czasem przekształci się w kręgosłup. Mierzy ono około 12-17 mm. W tym czasie jego największą częścią jest główka. Ma on już wyraźnie zaznaczone rączki i nóżki, ale wciąż są one zrośnięte z tułowiem. Istnieją już także zaczątki palców dziecka. Nasz maluszek nie ma jeszcze twarzy. Jego oczy to dwie ciemne kropki, a uszy to dwie dziurki z boku głowy. Zaczynają także pojawiać się zawiązki zębów.

Zobacz również: Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży – to skurcze Braxtona-Hicksa

Lekki ból brzucha w 6 tygodniu ciąży – co może oznaczać?

Niektóre ciężarne w szóstym tygodniu ciąży skarżą się na ból brzucha. Nie powinien nas on od razu niepokoić. Lekkie bóle brzucha przeważnie są spowodowane rozciąganiem się macicy. Jest to ból, który nie utrudnia nam zbytnio funkcjonowania. Najczęściej pojawia się on u kobiet, które wcześniej nie rodziły. Nie znają one tego uczucia, dlatego często ból ten je niepokoi.

Jeśli ból brzucha w 6 tygodniu jest silny i utrudnia nam funkcjonowanie, to powinnyśmy zgłosić się do lekarza. Do wizyty lekarskiej skłonić powinno nas także pojawienia się krwawienia z dróg rodnych. Może być to stan zagrożenia ciąży, dlatego nie możemy z tym zwlekać. Do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej.

Oceń

Data publikacji: 11/07/2023, Data aktualizacji: 01/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *