Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży – to skurcze Braxtona-Hicksa

ból brzucha w 22 tygodniu ciąży

Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży wcale nie musi stanowić powodu do niepokoju. Tak bowiem objawiają się skurcze przepowiadające (inaczej skurcze Braxtona-Hicksa). Co to takiego i po czym rozpoznać, że to nie skurcze porodowe? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. 22. tydzień ciąży, bóle podbrzusza – tak objawiają się skurcze Braxtona-Hicksa
2. Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży – jak sobie z nim poradzić?
3. Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży – jak odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczy porodowych?
4. Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży a poród przedwczesny
5. 22. tydzień ciąży, bóle podbrzusza – czy taki objaw może świadczyć o nieprawidłowościach?

22. tydzień ciąży, bóle podbrzusza – tak objawiają się skurcze Braxtona-Hicksa

Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży to typowa oznaka skurczy przepowiadających (inaczej skurczy Braxtona-Hicksa. Wiele kobiet odczuwa nadmierną aktywność skurczową macicy już po 20. tygodniu ciąży, w ten sposób organizm przygotowuje się do narodzin dziecka. Skurcze te nie stanowią zagrożenia dla ciąży i nie mogą doprowadzić do porodu [1].

Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży – jak sobie z nim poradzić?

W walce z bólem brzucha w 22. tygodniu ciąży zwykle pomaga zmiana pozycji ciała. Łagodzenie dolegliwości polega także na spokojnym spacerowaniu. Natomiast gdy skurcze są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zadecydować o zastosowaniu paracetamolu. To jedyny lek przeciwbólowy, który jest uznawany za bezpieczny w czasie ciąży [2].

Zobacz również: Ciąża – ból podbrzusza – czy to powód do zmartwień?

Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży – jak odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczy porodowych?

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być odczuwane jako lekki dyskomfort, napinanie i twardnienie brzucha lub nawet ból. W odróżnieniu jednak od skurczy porodowych ból brzucha w 22. tygodniu ciąży wynikający ze skurczy przepowiadających pojawia się nieregularnie oraz nie nasila się z czasem [3]. Nie towarzyszą mu również inne oznaki porodu, takie jak np. ból krzyżowy, odejście czopa śluzowego czy też odejście wód płodowych.

Zobacz również: Ciąża po terminie – kiedy potrzebne jest wywołanie porodu?

Ból brzucha w 22. tygodniu ciąży a poród przedwczesny

Badania naukowe dowiodły, że skurcze przepowiadające nie mają zbyt wiele wspólnego z porodem przedwczesnym [4]. Przyszła mama nie powinna się zatem niepokoić ich obecnością. O porodzie przedwczesnym może natomiast świadczyć inny objaw — odejście wód płodowych. W tym przypadku poród może się zacząć w ciągu najbliższych 12 godzin, zatem należy się udać do szpitala.

22. tydzień ciąży, bóle podbrzusza – czy taki objaw może świadczyć o nieprawidłowościach?

Sam w sobie ból brzucha w 22. tygodniu ciąży nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Dopiero gdy skurcze są tak bolesne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, albo kiedy dolegliwościom towarzyszą dodatkowe objawy (np. plamienie lub gorączka), może to by oznaka problemów w przebiegu ciąży [5]. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących symptomów warto udać się niezwłocznie do lekarza.


Źródła:

1. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/braxton-hicks-contractions

2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy

3. https://mamotoja.pl/ciaza/zdrowie/skurcze-w-ciazy-skurcze-macicy-skurcze-porodowe-skurcze-braxtona-hicksa-6277-r1/

4. Iams J. D., Newman R. B. National Institute of Child Health and Human Development Network of Maternal-Fetal Medicine Units. Frequency of uterine contractions and the risk of spontaneous preterm delivery. The New England Journal of Medicine 24; 346(4): 250-5 (2002)

5. https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/skurcze-przepowiadajace-o-czym-swiadcza-i-kiedy-moga-sie-pojawic/

 

Oceń

Data publikacji: 16/08/2022, Data aktualizacji: 18/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *