Picie kawy w ciąży to dość kontrowersyjny temat, który podzielił specjalistów. Dyskusje na temat tego, ile kawy może wypić ciężarna, nieustannie trwają, ale udało się ustalić pewien kompromis. Większość kobiet nie chce rezygnować z kawy, dlatego warto wiedzieć, ile można jej wypić w ciąży!
Spis treści:
1. Czy w ciąży można pić kawę?
2. Picie kawy w ciąży a możliwe powikłania
3. Czym zastąpić kawę w ciąży?
Aktualne badania wykazują, że kawa w ciąży jest dozwolona, ale tylko w ograniczonych ilościach. Przyszła mama nie powinna pić więcej niż 300 mg kofeiny dziennie. Odpowiada to dwóm-trzem filiżankom kawy o pojemności 100 ml. Pamiętajmy jednak, że kofeina w ciąży to nie tylko kawa. Znajdziemy ją również w herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetycznych czy coli, dlatego na te produkty również należy uważać.
Zobacz również: Kondycja przed ciążą i w ciąży
Do dziennych limitów ilości spożywanej kofeiny w ciąży należy się bezwzględnie stosować. U kobiet pijących większe ilości kawy może dojść do groźnych powikłań. Najbardziej niebezpiecznym z nich jest poronienie. Ciężarne pijące za dużo kawy w ciąży są na nie narażone dwukrotnie bardziej niż kobiety, które w ciąży nie piją jej wcale.
Na skutek działania kofeiny naczynia krwionośne nieco się kurczą, przez co dopływ krwi do łożyska może być utrudniony. Może to doprowadzić do niedotlenienia dziecka i pojawienia się innych wad rozwojowych.
Skutki uboczne spożywania nadmiernej ilości kofeiny kobieta może odczuwać już w ciąży. Kawa pobudza i podnosi ciśnienie tętnicze krwi, dlatego ciężarna może odczuwać rozdrażnienie. Pojawić mogą się również problemy ze snem oraz zgaga. Kawa w ciąży może także utrudniać wchłanianie się żelaza z pożywienia, dlatego powinna być pita między posiłkami.
Zobacz również: Ciąża w domu, ciąża na leżąco – ciekawe pomysły na nudę w ciąży!
Przyszłe mamy powinny zastanowić się nad zrezygnowaniem z kawy w ciąży i zastąpieniem jej innym, zdrowszym odpowiednikiem. Najbardziej polecana jest kawa zbożowa w ciąży. Nie zawiera ona kofeiny, dlatego nie przyczyni się do powstania żadnych powikłań zdrowotnych. Z jej picia mogą wyniknąć także prozdrowotne korzyści, takie jak:
● Ułatwiona perystaltyka jelit
● Niwelowanie zaparć
● Dostarczanie do organizmu fosforu, potasu i magnezu
Kawę w ciąży możemy zastąpić również zieloną herbatą. Ma ona takie same, a nawet lepsze właściwości pobudzające niż kawa. Ciężarne nie powinny jednak pić jej bez ograniczeń. Zielona herbata w ciąży może zaburzać wchłanianie kwasu foliowego, dlatego nie powinno się spożywać więcej niż dwie filiżanki dziennie.
Zrezygnowanie z kawy w ciąży to prawdziwe wyzwanie dla wielu przyszłych mam. Polecamy więc odstawiać kawę w ciąży stopniowo. Do jej zaparzenia możemy używać coraz mniej ziaren lub dolewać coraz więcej spienionego mleka. Dzięki temu nasz organizm będzie odzwyczajał się od kawy i przyzwyczajał do nowych smaków.
Data publikacji: 27/11/2022, Data aktualizacji: 28/11/2022
Dodaj komentarz