Co to jest beta-hcg w ciąży? Jak możemy zbadać jego poziom?

Co to jest beta-hcg w ciąży?

co to jest beta hcg

W ciąży poziom hormonów kobiety znacząco się zmienia. Wzrasta m.in. poziom gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta-hcg (b-hcg). Badanie stężenia tego hormonu może bardzo dużo powiedzieć nam o ciąży. Jeśli podejrzewamy, że spodziewamy się dziecka, to powinnyśmy jak najszybciej skontrolować beta-hcg. Co to jest dokładnie za hormon? Dlaczego należy sprawdzać jego poziom? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. B-HCG – co to?
2. Wzrost B-HCG – co to oznacza?
3. Badanie beta-hcg – co to jest?

B-HCG – co to?

Beta HCG to inaczej gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon, który organizm kobiety zaczyna wytwarzać po zapłodnieniu. Gonadotropina najpierw jest produkowana przez zarodek, a później przez łożysko. Hormon ten odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.
Gonadotropina kosmówkowa dostaje się do krwi i moczu ciężarnej już około 8-10 dni po zapłodnieniu. Badanie poziomu beta-hcg jest więc jednym ze sposobów na potwierdzenie ciąży. Umożliwia także ustalenie jej wieku oraz ocenę, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Zobacz również: Beta HCG normy

Wzrost B-HCG – co to oznacza?

Wzrost beta-hcg zwykle to oznaka ciąży. U kobiet spodziewających się dziecka wzrasta on bardzo szybko – jego stężenie podwaja się co 48 godzin. Największy poziom gonadotropina uzyskuje około 8-10 tygodnia ciąży. Później spada on aż do 16 tygodnia ciąży, a następnie się stabilizuje i nie zmienia aż do porodu.

Wzrost niestety nie zawsze zwiastuje, że spodziewamy się dziecka. Może on świadczyć także o:

● Ciąży pozamacicznej
● Poronieniu
● Raku jajnika
● Ciążowej chorobie trofoblastycznej
● Hipogonadyźmie

Z wynikami analizy poziomu beta-hcg warto więc udać się do lekarza. Zinterpretuje on dokładnie wynik badania, dzięki czemu będzie mógł wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Zobacz również: Hormon HCG w ciąży

Badanie beta-hcg – co to jest?

Badanie poziomu beta-hcg to zwykle prosta analiza krwi. Próbka do badania jest pobierana tak, jak do zwykłej morfologii. Jest to bezbolesne i nieinwazyjne. Badanie beta-hcg z krwi możemy wykonać je około 10 dni po zapłodnieniu.
Poziom beta-hcg możemy oznaczyć także na podstawie próbki moczu kobiety. Takie badanie możemy wykonać, kupując zwykły test ciążowy. Znajdziemy go w aptece, a wykonamy we własnej toalecie. Jest to bardzo proste – wystarczy nanieść na niego próbkę moczu.

Badanie beta-hcg wykonuje się zwykle w celu potwierdzenia ciąży i określenia jej wieku. Powinno ono zostać powtórzone po kilku dniach, aby sprawdzić, czy poziom gonadotropiny wzrasta. W drugim i trzecim trymestrze ciąży badanie wykonuje się, aby monitorować, czy przebieg ciąży jest prawidłowy.

Badanie beta-hcg wykonuje się także po poronieniu. Jego poziom do 6 tygodni po poronieniu powinien wynosić 0. Badanie należy wykonać kilkukrotnie, aby sprawdzić, czy stężenie gonadotropiny systematycznie spada. Jeśli stoi ono w miejscu, należy się skonsultować z lekarzem. Może to oznaczać konieczność wykonania łyżeczkowania.

 

Oceń

Data publikacji: 02/10/2022, Data aktualizacji: 03/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *