Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?

ciąża po 35 roku życia na co zwrócić uwagę

Aktualnie kobiety odkładają macierzyństwo na później. Wiele z nich zachodzi w ciążę dopiero po 35 roku życia. Ze względu na wiek jest to zawsze ciąża podwyższonego ryzyka. Ciężarna musi więc bardziej o siebie zadbać. Zobacz, na co powinnaś zwrócić uwagę, zachodząc w ciążę po 35 roku życia!

Spis treści:

  1. Ciąża po 35 roku życia a ryzyko
  2. Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?
  3. Ciąża po 35 roku życia – jak o siebie zadbać?

Ciąża po 35 roku życia a ryzyko

Późna ciąża wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, taką jak zespół Downa. Ryzyko rozwoju tego zaburzenia w przypadku ciąży w wieku 20 lat wynosi zaledwie 1:1527. U 35-latki ryzyko to wynosi już 1:350, a w przypadku kobiety po 40 aż 1:107.

Ciąża po 35 roku życia to także zwiększone ryzyko rozwoju innych powikłań. Ciężarne w tym wieku są bardziej narażone na poronienie, poród przedwczesny, cukrzycę ciążową oraz niską masę urodzeniową dziecka.

Zobacz również: Fakty i mity o ciąży po 39. roku życia – co warto wiedzieć o późnej ciąży?

Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?

Kobieta po 35 roku życia w ciąży powinna pamiętać, że musi regularnie kontrolować stan swojego maluszka. Konieczne jest wykonanie następujących badań:

  •  Badanie moczu
  •  Badanie glukozy
  •  Morfologia krwi
  •  Cytologia
  •  OB
  •  Oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
  •  Badanie hormonów tarczycy
  •  Badania w kierunku chorób zakaźnych, takich jak różyczka, cytomegalia czy toksoplazmoza
  •  USG dopochwowe

Będąc w ciąży po 35 roku życia, nie możemy także zapomnieć o wykonaniu badań prenatalnych, które mogą wykryć u płodu wady wrodzone. Ciężarna w tym wieku objęta jest programem darmowych badań prenatalnych. Może więc bez kosztów wykonać dwa badania nieinwazyjne – USG genetyczne oraz test PAPP-A.

Refundowane badania prenatalne dla kobiet powyżej 35 roku życia to znakomite testy diagnostyczne. Nie są one jednak w stanie wykryć wielu wad wrodzonych. Polecamy więc we własnym zakresie wykonać także testy typu NIPT. Mają one wyższą czułość, dlatego są dokładniejsze. Przykładem takiego badania jest test NIFTY pro, w którym u dziecka wykryć można nawet 94 wady wrodzone.

Ciąża po 35 roku życia – jak o siebie zadbać?

Ciężarna po 35 roku życia musi także zadbać o swój styl życia. Szczególnie uwagę zwrócić należy na dietę, która powinna być zbilansowana i pełna składników odżywczych. Pamiętać powinno się także o aktywności fizycznej, nawadnianiu organizmu i odpoczynku. Z lekarzem możemy także porozmawiać o ewentualnej suplementacji.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *