Ciąża bliźniacza – jak się przygotować?

ciąża bliźniacza jak się przygotować

Narodziny dziecka to olbrzymia radość, ale także strach i stres. W przypadku narodzin bliźniaków wszystkie te uczucia odczuwamy podwójnie. Wiąże się to także z koniecznością wcześniejszego zadbania o niektóre aspekty. Sprawdź, jak się przygotować do ciąży bliźniaczej!

Spis treści:

  1. Jak zadbać o siebie w ciąży bliźniaczej?
  2. Jak przygotować wyprawkę dla bliźniaków?

Jak zadbać o siebie w ciąży bliźniaczej?

Każda ciąża mnoga jest ciążą podwyższonego ryzyka. Spodziewając się bliźniaków, musisz więc szczególnie o siebie zadbać. W tym celu powinnaś:

  •  Przyjmować więcej kwasu foliowego – suplementację powinnaś rozpocząć już na etapie planowania powiększenia rodziny. Przyjmowaną dawkę musisz zwiększyć, jeśli spodziewasz się bliźniaków. Zalecana dawka to 400 μg.
  •  Znajdź lekarza z doświadczeniem w prowadzeniu ciąż wielopłodowych – w internecie z łatwością znajdziesz opinie pacjentek o lekarzach. Sprawdź, który z nich posiada doświadczenie w prowadzeniu ciąż bliźniaczych i właśnie takiego lekarza wybierz.
  •  Regularnie się badaj – w ciąży bliźniaczej niektóre badania będziesz musiała wykonywać częściej. Jednym z nich jest badanie USG. Częstotliwość wykonywania badania zawsze dobierana jest do sytuacji konkretnej pacjentki.
  •  Noś pas ciążowy, jeśli doskwiera Ci ból kręgosłupa – dzięki temu będzie on nieco mniej obciążony
  •  Do porodu wybierz szpital o najwyższym, III stopniu referencyjności – takie szpitale dysponują oddziałem intensywnej opieki neonatologicznej, na który często trafiają bliźniaki w przypadku powikłań

Zobacz również: Jak powstaje ciąża bliźniacza?

Jak przygotować wyprawkę dla bliźniaków?

Wyprawkę dla bliźniaków najlepiej zacząć gromadzić już w drugim trymestrze ciąży. Nie czekaj na ostatnią chwilę, ponieważ ciąża bliźniacza często kończy się wcześniej. Dobrze więc być przygotowanym i mieć spokojną głowę.
Oczekując bliźniaków, musisz zakupić inny wózek niż w przypadku ciąży pojedynczej. Istnieją dwa rodzaje wózków dla bliźniąt. W jednym z nich dzieci będą siedziały obok siebie, a w drugim jeden za drugim. W obu przypadkach takim wózkiem może nie udać Ci się wjechać wszędzie. Sprawdź, więc która opcja będzie dla Was wygodniejsza.

Dla bliźniaków nie musisz od razu kupować dwóch łóżeczek. Na początku mogą one spokojnie spać w jednym. Dzięki temu będą czuły się bezpiecznie. Po upływie kilku miesięcy dzieci jednak będą już zbyt ruchliwe, żeby spać razem. Drugie łóżeczko będzie więc koniecznością.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *