Ból w pachwinie w ciąży – czy powinien niepokoić?

ból w pachwinie w ciąży

Ból pachwin w ciąży to dość częsta dolegliwość. Kobiety skarżą się na nią najczęściej w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Z reguły nie powinien on niepokoić. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ból pachwin musi zostać niezwłocznie skonsultowany z lekarzem.

Spis treści:

1. Skąd bierze się ból pachwin w ciąży?
2. Czy ból pachwin w ciąży jest niebezpieczny?
3. Ból w pachwinie w ciąży – jak reagować?
4. Często zadawane pytania

Skąd bierze się ból pachwin w ciąży?

Ból w pachwinie w ciąży wywołany jest zmianami, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Główną przyczyną bólu jest powiększanie się macicy oraz mięśni, ścięgien i więzadeł w jej obrębie.

W trakcie ciąży systematycznie zwiększa się masa ciała ciężarnej. Jej stawy biodrowe, miednica oraz stawy kolanowe są więc coraz bardziej obciążone. To również może powodować ból pachwin w ciąży.

Ból pachwin w ciąży pojawiający się w trzecim trymestrze może być spowodowany także zmianą pozycji dziecka. Oznacza to, że maluch niedługo pojawi się na świecie.

Zobacz również: Polipy macicy a ciąża – czy mogą utrudniać zajście w ciążę?

Czy ból pachwin w ciąży jest niebezpieczny?

Ból w pachwinie w ciąży z reguły jest umiarkowany i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości. Pojawienie się takiego bólu w ciąży jest całkowicie normalne. Wywołują go zmiany, do których musi dojść w organizmie kobiety ciężarnej, aby dziecko mogło się rozwijać. Taki ból pachwin w ciąży nie jest niebezpieczny, więc nie powinien niepokoić przyszłych rodziców.

Ból pachwin może być także sygnalizować, że dzieje się coś złego. Może on być objawem m.in. odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu czy poronienia. W takim przypadku ból w pachwinie z reguły jest rwący, silny i nagły. Często towarzyszy mu także plamienie i krwawienie. Taki stan ciężarnej wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Zobacz również: Moda na cięcia cesarskie a ciąża pozamaciczna

Ból w pachwinie w ciąży – jak reagować?

Jeśli ciężarna doświadcza tylko umiarkowanego bólu w pachwinie, któremu nie towarzyszą inne dolegliwości, to nie wymaga konsultacji lekarskiej. Powinna ona jednak odpocząć w pozycji leżącej. Jeśli nie ma takiej możliwości, to powinna unikać długiego stania i schylania się oraz założyć wygodne i płaskie buty. Ciężarna nie powinna także podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, a szczególnie dźwigania ciężkich przedmiotów.

Często zadawane pytania

1. Ból w pachwinie w ciąży – co może oznaczać?

Ból w pachwinie w ciąży z reguły jest wynikiem wzrostu macicy oraz wzrostu masy ciała ciężarnej. Silny i rwący ból pachwin może jednak być także objawem niepokojących dolegliwości m.in. odklejenia się łożyska.

2. Kiedy ból pachwin w ciąży powinien zaniepokoić?

Ból pachwin powinien zaniepokoić ciężarną, jeśli jest nagły, silny i rwący. Ciężarna powinna także udać się niezwłocznie do lekarza, jeśli towarzyszy mu krwawienie lub plamienie.

3. Jakie są sposoby na bolące pachwiny w ciąży?

Ból pachwin w ciąży można łagodzić przede wszystkim poprzez odpoczynek w pozycji leżącej. Ciężarna powinna także unikać nadmiernego wysiłku oraz długiego stania i pochylania się.

4. Jak leczyć uciążliwy ból pachwin w ciąży?

Uciążliwy ból pachwin w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Warto również wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

 

Oceń

Data publikacji: 01/03/2022, Data aktualizacji: 14/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *