Polipy macicy a ciąża – czy mogą utrudniać zajście w ciążę?

polipy macicy a ciąża

Polipy macicy są ogniskami ograniczonego rozrostu błony śluzowej, które wynikają ze zmian hormonalnych. Mogą być odpowiedzialne za problemy z zajściem w ciążę lub pojawiające się podczas niej komplikacje. Poniżej wyjaśniamy, jaki związek zachodzi między polipami macicy a ciążą.

Spis treści:

1. Polipy macicy a ciąża – czym są polipy macicy?
2. Polipy macicy a ciąża – jaki wpływ mają polipy na zajście w ciążę?
3. Polipy macicy a ciąża – usuwanie polipów przed ciążą
4. Często zadawane pytania

Polipy macicy a ciąża – czym są polipy macicy?

Polip macicy stanowi ognisko ograniczonego rozrostu błony śluzowej, która wyściela jamę lub szyjkę macicy. Przyjmuje postać małego guzka, który może przybierać dwie formy. Pierwsza z nich to uszypułowany guzek, który jest przymocowany do błony za pomocą tzw. sznureczka. Druga postać to nieuszypułowany guzek, który rozrasta się na całej szerokości swojej podstawy [1].

Polipy macicy mogą zlokalizować się na dwóch obszarach. U młodszych kobiet zmiany te występują w obrębie szyjki macicy, z kolei u starszych w jamie macicy [2]. Powstają w związku z wahaniami hormonalnymi oraz zbyt wysokimi poziomami estrogenów, które stymulują rozrost błony śluzowej [1].

Najczęściej guzki nie stanowią wielkiego zagrożenia i mają niezłośliwą postać [2]. Jednak problem pojawia się, gdy mówimy o polipach macicy i ciąży.

Polipy macicy a ciąża – jaki wpływ mają polipy na zajście w ciążę?

Obecność polipów macicy a ciąża – to bardzo ważny temat dla kobiet planujących macierzyństwo. Mimo że zmiany te są łagodne, mogą stanowić poważną przeszkodę w pozostaniu mamą. W wielu wypadkach nie dają żadnych objawów, a o ich obecności kobieta dowiaduje się podczas wizyt kontrolnych u ginekologa.

Dlaczego polipy utrudniają zajście w ciążę? Gdy polip znajduje się na szyjce macicy lub w obrębie macicznych ujść jajowodów, utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Z kolei, gdy są umiejscowione w jamie macicy, mogą uniemożliwiać zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka. Dodatkowo ich obecność powoduje skurcze macicy, gdyż organizm dąży do samoistnego usunięcia polipa [1].

W konsekwencji nawet jak dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej, zmartwieniem kobiety mogą okazać się nawracające poronienia w początkowym okresie ciąży [1].

Zobacz również: Ciąża po cesarce – jakie komplikacje się z nią wiążą? Jak o nią dbać?

Polipy macicy a ciąża – usuwanie polipów przed ciążą

Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa wynikające z polipów macicy w ciąży, najrozsądniej jest je usunąć, zanim podejmowane będą starania o potomstwo. Wiąże się to z tzw. wizytą przedkoncepcyjną u ginekologa, podczas której specjalista przeprowadzi badanie wziernikiem i USG, by wykluczyć obecność polipów. Z kolei, gdy lekarz stwierdzi widoczne zmiany, konieczne jest ich usunięcie. Zabieg ten przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu, krótko po ustąpieniu krwawienia [1].

Jednak według statystyk tylko co czwarta ciąża jest planowana [1]. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z o obecności polipa i dowiaduje się o nim podczas ciąży. W takim wypadku należy przestrzegać częstych terminów wizyt kontrolnych u lekarza i pamiętać o wykonaniu badań prenatalnych kontrolujących rozwój dziecka.

W wielu wypadkach rozpoznany polip macicy w ciąży może nie wywołać żadnych powikłań, ale należy pamiętać, że jest to duże zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Polipy, które umiejscowione są w części szyjkowej, wpływają na niepełne jej zamknięcie, co w konsekwencji może doprowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego [1].

Każdy przypadek obecności polipa macicy w ciąży rozpatruje się indywidualnie. Specjalista analizuje, czy należy podjąć próbę usunięcia zmiany, czy pozostawić ją do obserwacji, gdyż ingerencja w błonę śluzową macicy stwarza zbyt duże ryzyko dla płodu [2].

Zobacz również: Moda na cięcia cesarskie a ciąża pozamaciczna

Często zadawane pytania:

1. Czym są polipy w jamie macicy?

Polipy w jamie macicy są to ogniska ograniczonego rozrostu błony śluzowej i mają postać guzków.

2. Polipy macicy, a przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Polipy macicy utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej lub uniemożliwiają zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka.

3. Czy warto usunąć polipy przed zajściem w ciążę?

Jak najbardziej wskazane jest, aby usunąć polipy przed zajściem w ciążę, gdyż mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

4. Jak leczyć polipy macicy?

Leczenie polipów zostaje dostosowane do każdego przypadku indywidualnie, czasami konieczne bywa ich usunięcie, a w niektórych sytuacjach możliwa jest tylko obserwacja.


Źródła:

1. https://www.mamazone.pl/nieplodnosc/polip-macicy/

2. https://vitalia.pl/dla-dzieci/ciaza-i-porod/ciazowe-dolegliwosci/polipy-macicy-a-ciaza.html

 

Oceń

Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *