Moda na cięcia cesarskie a ciąża pozamaciczna

cięcie cesarskie

Ciąża ektopowa (inaczej pozamaciczna) to ciąża zlokalizowana poza jamą macicy. Taka sytuacja zdarza się u nawet 2 na 100 kobiet [1]. Stan ten jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w 10-15% przypadków kończy się śmiercią matki [2]. Co wspólnego mają ze sobą cięcie cesarskie oraz ciąża pozamaciczna? Czy cesarka na życzenie może zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

  1. Cesarskie cięcie a ciąża pozamaciczna
  2. Cesarka na życzenie – ciąża pozamaciczna może się rozwinąć w bliźnie po cesarskim cięciu
  3. Ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu jest bardzo niebezpieczna
  4. Cesarka na życzenie? Tylko w ostateczności

Cesarskie cięcie a ciąża pozamaciczna

Naukowcy alarmują już od kilku lat, że u kobiet, które poddały się cesarskiemu cięciu podczas pierwszej ciąży, może wystąpić większe ryzyko ciąży pozamacicznej przy kolejnej ciąży [3]. Mimo to moda na cesarkę na życzenie trwa w najlepsze – w Polsce odnotowywany jest co roku zatrważająco wysoki odsetek liczby cesarskich cięć, zarówno tych wykonywanych z konieczności, jak i tzw. cesarek na życzenie [4]. Nie tylko badacze, ale także lekarze uważają, że tendencja ta poskutkuje epidemią ciąż pozamacicznych w najbliższej przyszłości [5].

Cesarka na życzenie – ciąża pozamaciczna może się rozwinąć w bliźnie po cesarskim cięciu

Ciąża pozamaciczna rozwija się poza błoną śluzową macicy, najczęściej w jajowodach. W ostatnich latach odnotowuje się jednak rozwój ciąży ektopowej w zupełnie innym miejscu, a mianowicie – w bliźnie po cesarskim cięciu. Szacuje się, że częstość występowania tego zjawiska na świecie wynosi około 1 na 2000 przypadków i dotyczy ono około 0,15% ogółu pacjentek po cięciu cesarskim [6]. Przyczyny nie są do końca znane – badacze przypuszczają, że winna temu jest nieprawidłowa struktura blizny w macicy, sprzyjająca implantacji zarodka.

Ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu jest bardzo niebezpieczna

Ciąża pozamaciczna po cesarskim cięciu to stan, który zagraża życiu. Jeśli nie zostanie wykonana terminacja ciąży, kobiecie grozi pęknięcie macicy, masywny krwotok oraz uszkodzenie narządów miednicy mniejszej [7]. Wczesne rozpoznanie oraz leczenie jest kluczowe, aby pacjentka przeżyła i zachowała płodność.

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej stawia się na podstawie badań prenatalnych, takich jak ultrasonografia oraz rezonans magnetyczny, natomiast leczenie polega na [8]:

  • podawaniu metotreksatu, chlorku potasu, hiperosmolarnego roztworu glukozy, prostaglandyny;
  • wykonaniu laparotomii, embolizacji tętnic macicznych, histeroskopii;
  • wyłyżeczkowaniu jamy macicy i odessaniu jaja płodowego.

Cesarka na życzenie? Tylko w ostateczności

Jak widać, cesarskie cięcie jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu powikłań, w tym także zagrażających życiu matki. Z tego powodu prestiżowe towarzystwa naukowe i organizacje zdrowotne apelują, aby nie wykonywać cesarki na życzenie bez wskazań medycznych [9].

 


Źródła:

  1. Barnhart KT. Clinical practice. Ectopic pregnancy. The New England Journal of Medicine 361(4): 379–387 (2009).
  2. Babuśka-Roczniak M. et al. Pęknięcie ciąży ektopowej jako przyczyna nagłego zatrzymania krążenia w praktyce zespołów ratownictwa medycznego w oparciu o opis przypadku. Anestezjologia i Ratownictwo 15: 117-122 (2021).
  3. https://natemat.pl/zdrowie/117921,naukowcy-dostarczaja-kolejnego-powodu-dla-ktorego-nie-warto-rodzic-przez-cesarskie-ciecie
  4. https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8228585,polska-bije-rekordy-cesarskich-ciec-jeden-z-najwyzszych-wskaznikow-w-europie.html
  5. https://www.mp.pl/ginekologia/wywiady/282074,moda-na-ciecia-cesarskie-prosta-droga-do-epidemii-ciaz-pozamacicznych
  6. https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/ciaza-w-bliznie-po-cesarskim-cieciu-co-powinnas-wiedziec/26203
  7. Matyszkiewicz A. et al. Ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim. Ginekologia Polska 86: 791-798 (2015).
  8. Karwasik-Kajszczarek K. et al. Ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim – czy zawsze operacja? Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia 6(1): 29-33 (2013).
  9. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/porod/72059,ciecie-cesarskie-na-zyczenie

 

Oceń

Data publikacji: 26/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *