Ból brzucha na początku ciąży – czy powinnam się martwić?

ból brzucha na początku ciąży

Ból brzucha na początku ciąży jest przez wiele kobiet mylnie interpretowany jako poronienie. Tymczasem mogą to być bóle implantacyjne, które są całkowicie naturalne i wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży. Co jeszcze może powodować ból brzucha jak na okres w ciąży? Jakie objawy powinny stanowić powód do niepokoju? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Ból brzucha na początku ciąży – czy to normalne?
2. Bóle implantacyjne – co to takiego i co mają wspólnego z ciążą?
3. Ból brzucha jak na okres w ciąży – kiedy może stanowić powód do niepokoju?

Ból brzucha na początku ciąży – czy to normalne?

Ból brzucha na początku ciąży, przypominający okres, zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. To jeden z fizjologicznych objawów ciąży, którego przyczyną są zmiany, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej [1]. W czasie ciąży pod wpływem hormonów płciowych dochodzi do rozciągania się więzadeł i stawów, a także powiększania macicy. Nagły wzrost zarodka może powodować wahania ciśnienia w jamie brzusznej, co jest często odczuwane jako ciągnięcie w pachwinach lub ból podbrzusza [1] [2].

Całkowicie normalnym zjawiskiem jest także ból brzucha jak na okres w ciąży, na dalszych jej etapach. Dolegliwość ta ma związek z ruchami dziecka oraz dalszymi przygotowaniami organizmu do porodu [2]. Pod koniec ciąży także może się pojawić ból podbrzusza – są to tzw. skurcze przepowiadające. Prawidłowe skurcze przepowiadające są najbardziej odczuwalne około 8. i 9. miesiąca ciąży, im bliżej terminu porodu, tym ich obecność może stanowić większy dyskomfort dla ciężarnej [3].

Zobacz również: Jakie badania wykonać przed ciążą?

Bóle implantacyjne – co to takiego i co mają wspólnego z ciążą?

Na początku ciąży pojawiają się także bardzo charakterystyczne bóle implantacyjne. Co to takiego? Są to dolegliwości bólowe związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, którym często towarzyszy plamienie [4]. Ponieważ do implantacji zarodka w macicy dochodzi w terminie spodziewanej miesiączki (proces zaczyna się około tygodnia po owulacji i trwa do około 12 dni po niej), często zdarza się, że kobiety, które nie wiedzą, że są w ciąży, mylą krwawienie implantacyjne z miesiączką.

Zobacz również: Ciąża mnoga jako ciąża wysokiego ryzyka

Ból brzucha jak na okres w ciąży – kiedy może stanowić powód do niepokoju?

Każdy niepokojący ból brzucha w ciąży warto skonsultować z lekarzem. Specjalista wykluczy inne możliwe przyczyny dolegliwości, takie jak np. ciąża pozamaciczna czy też zapalenie wyrostka robaczkowego [2]. W szczególności natychmiastowej reakcji wymaga sytuacja, gdy poza bólem pojawia się także krwawienie, gorączka, wymioty lub biegunka. Bez konsultacji z lekarzem nie należy przyjmować żadnych leków przeciwgorączkowych, przeciwwymiotnych, na biegunkę czy też uśmierzających ból.


Źródła:

1. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/bol-brzucha-na-poczatku-ciazy-aa-vzMa-24fe-dMwU.html

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/przyczyny-objawy-i-leczenie-bolu-brzucha-w-ciazy-co-na-bol-brzucha-w-ciazy

3. https://www.mjakmama24.pl/porod/porod-naturalny/skurcze-przepowiadajace-porod-jak-je-rozpoznac-jakie-sa-objawy-aa-nWnf-Nck8-oKEc.html

4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/implantacja-zarodka-objawy-i-przebieg

 

Oceń

Data publikacji: 15/03/2022, Data aktualizacji: 16/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *