Bezpieczna ciąża po 35 roku życia

ciąża po 35, ciąża po 35 roku życia, ciąża w wieku 35 lat

Ciąża po 35 roku życia dziś już nikogo nie dziwi. Od dłuższego czasu obserwujemy, że kobiety decydują się później na macierzyństwo niż miało to miejsce jeszcze 10 czy 20 lat temu. Jak wynika z danych Eurostatu statystycznie średni wiek matki rodzącej dziecko w Polsce to 29 i pół roku. Natomiast w innych krajach Unii Europejskiej jest to nawet 30,7 lat. Nie dziwi nas już też macierzyństwo nawet po 40 roku życia.

Co warto wiedzieć zachodząc w ciążę po 35 roku życia? Jak lepiej zadbać o swoje zdrowie oraz zdrowie dziecka? Poniżej znajdziecie wskazówki, które pozwolą Wam przeżyć ten czas w spokoju i cieszyć się każdym dniem nadchodzącego macierzyństwa. Podpowiemy, jakie badania wykonać, aby mieć pewność, że dziecko jest zdrowe.

Najważniejsze informacje – co znajdziesz w artykule:
1. Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?
2. Ciąża po 35 roku życia. Jakie badania prenatalne wybrać?
3. Czym są badania wolnego DNA płodowego?
4. Kiedy warto wykonać badania wolnego DNA płodowego w ciąży po 35?
5. Badania prenatalne diagnostyczne

ciaza po 35 nifty

reklama

Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?

Kobiecy organizm jest tak „zaprogramowany”, że swoją maksymalną płodność osiąga w wieku 25 lat. Z roku na rok z kolei płodność powoli spada, aby po 35 roku życia gwałtownie się obniżyć. Z punktu widzenia natury ciąża po 35 roku życia nie jest korzystnym zjawiskiem.

Z biegiem lat wzrasta nie tylko ryzyko niepłodności ale też powikłań ciąży i wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Przykładowo, u kobiety w wieku 20 kat ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi ok. 1:1600, w wieku 30 lat jest to już 1:900 a po 35 roku życia 1:350.

Dlatego też zachodząc w ciążę po 35 roku życia powinnaś otoczyć siebie i dziecko szczególną opieką. Rekomendowane jest, abyś m.in wykonała podstawowe badania prenatalne. Ich zadaniem jest właśnie wykluczenie występowania najczęstszych wad genetycznych u dziecka, co powoli Ci zyskać spokój o zdrowie swojego maluszka.

Ciąża po 35 roku życia. Jakie badania prenatalne wybrać?

Badania prenatalne możemy podzielić na przesiewowe (test PAPP-A, USG genetyczne, badanie wolnego DNA płodowego) i diagnostyczne (amniopunkcja, biopsja kosmówki). Kobiety po 35 roku życia są z automatu zakwalifikowane do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia u dziecka zespołów wad genetycznych. Dlatego też przysługuje im prawo do skorzystania z niektórych badań przesiewowych bezpłatnie. Mowa tutaj m.in o teście PAPP-A oraz o USG genetycznym.

Alternatywą dla badań bezpłatnych są badania wolnego DNA płodowego np. Nifty pro. Testy te nie są refundowane natomiast ich skuteczność jest dużo wyższa, a odsetek wyników fałszywie pozytywnych nieporównywalnie niższy. Warto wiedzieć, że większość nieprawidłowych wyników testu PAPP-A nie potwierdza się w badaniach diagnostycznych. Zatem przyszła mama niepotrzebnie jest narażona na ogromny stres. Z kolei w badaniach wolnego DNA płodowego nie bierze się pod uwagę czynników takich jak np. wiek matki, który. przy teście PAPP-A może podnosić ryzyko wady genetycznej.

Plusem testów wolnego DNA płodowego jest też szeroki zakres. Najpopularniejszy obecnie test NIFTY pro sprawdza np. nie tylko podstawowe trisomie takie jak zespół Downa, Edwardsa, Patau ale dodatkowo aż 84 mikrodelecji i mikroduplikacji – łącznie bada aż 94 jednostki chorobowe.

Badania wolnego DNA płodowego to przyszłość przesiewowych badań prenatalnych właśnie z uwagi na wyższą czułość i niższy odsetek wyników fałszywie pozytywnych. Już teraz są refundowane przez ubezpieczalnie zdrowotne w takich krajach jak Niemcy, Dania, Holandia czy USA. Bardzo ważny jest również fakt, że tego typu badania są w pełni bezpieczne dla dziecka oraz matki. Do badania pobierana jest próbka krwi ciężarnej – tak jak do standardowej morfologii.

Czym są badania wolnego DNA płodowego?

Badania wolnego DNA płodowego takie jak np. NIFTY pro bazują na odkryciu, które miało miejsce ok. 20 lat temu, a mianowicie, że w krwi ciężarnej znajduje się DNA (czyli inaczej materiał genetyczny) pochodzący bezpośrednio od płodu. W zależności od wieku ciąży procent materiału genetycznego płodu krążącego w krwioobiegu matki jest inny. Średnio jest to ok. 11-13%. Kilkanaście lat trwały badania, które pozwoliły na odróżnienie DNA płodu od DNA matki oraz opracowanie dokładnej i skutecznej metody oceny tego DNA pod względem m.in występowania u dziecka wad genetycznych.

W Polsce pierwszym dostępnym badaniem wolnego DNA płodowego był test Nifty pro. Już blisko 10 lat Polki mogą taki test bezpiecznie wykonać, a na całym świecie przeprowadzono do tej pory 5 milionów testów Nifty pro. Są też inne testy DNA płodowego np. Sanco, Panorama, Neobona – różnią się one zakresem badania oraz ceną.

Kiedy warto wykonać badania wolnego DNA płodowego w ciąży po 35?

W zasadzie takie badanie może wykonać każda kobieta w ciąży. Jego minusem jest jedynie cena wynosząca obecnie około 2300-2500 zł w zależności od placówki oraz rodzaju badania. Testy te są w szczególności rekomendowane Paniom, które decydują się na ciąże po 35 roku życia oraz tym, w przypadku których wynik testu PAPP-A wykazał podwyższone ryzyko wystąpienia u dziecka jedno z zespołów wad wrodzonych nie większe jednak niż 1:100.

test nifty pro w domu

REKLAMA

Test wolnego DNA płodowego pomimo swojej ceny ma wiele zalet. Przede wszystkim w wielu przypadkach pozwala matce odzyskać spokój o zdrowie dziecka. Szeroki zakres badania sprawia, że wynik prawidłowy zwykle koi nerwy i przyszła mama może cieszyć się macierzyństwem. Często pozwala uniknąć stresujących i inwazyjnych badań diagnostycznych takich jak amniopunkcja. Dla wielu matek już sama konieczność poddania się tej procedurze wiąże się z ogromnymi obawami. Podczas, gdy test wolnego DNA płodowego jest bezpieczny, bezbolesny dla dziecka a jego wynik zwykle znany jest już po tygodniu.

informacjaTest NIFTY pro jest dobrym wyborem dla tych rodziców, którzy chcą mieć dużą wiedzę o tym, czy dziecko jest zdrowe, czy chore już podczas ciąży. NIFTY pro jest doskonałą alternatywą dla badań inwazyjnych, które wiążą się z ryzykiem dla ciąży, na przykład ryzykiem poronienia. Test NIFTY pro można wykonać bezpiecznie już od 10-tego tygodnia ciąży. Wykonanie testu NIFTY pro nie wiąże się z ryzykiem dla ciąży, a daje rzeczywiście dużą wiedzę o tym, czy dziecko jest obarczone jakąś chorobą genetyczną, czy nie. Aby wykonać test wystarczy pobranie małej ilości krwi obwodowej matki, oraz stwierdzenie w badaniu USG wieku ciąży. Wynik jest dostępny w ciągu kilku dni i z 99,9% pewnością. – dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

Badania prenatalne diagnostyczne

Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego przesiewowego jest wskazaniem do wykonania testu diagnostycznego takiego jak amniopunkcja. W trakcie takiego badania lekarz pod kontrola USG pobiera płyn owodniowy i przekazuje go do laboratorium celem przeprowadzenia tzw. kariotypu. Badanie to odznacza się najwyższą skutecznością, jednak przyszłe mamy często mają przed nim obawy ponieważ wiąże się ono z pewnym ryzykiem powikłań w tym m.in utraty ciąży. Więcej na temat badań prenatalnych diagnostycznych przeczytasz tutaj>>

Więcej informacji

Masz pytania o badania prenatalne? Napisz do nas na info@badaniaprenatalne.pl.

Możesz też zadać pytanie na anonimowym i bezpłatnym czacie prowadzonym przez konsultantów medycznych testDNA – kliknij w ikonkę czata w prawym dolnym rogu strony.


Autor: badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie:

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

PS. Z myślą o Mamach założyliśmy grupę na Facebooku, na której jest już prawie 1000 rodziców z całej Polski! Wymieniają się doświadczeniami i zadają pytania o badania prenatalne i ciążę (również anonimowe). Możesz dołączyć do grupy: LINK DO GRUPY BADANIA PRENATALNE.
5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/07/2020, Data aktualizacji: 08/11/2021

3 odpowiedzi na “Bezpieczna ciąża po 35 roku życia”

  1. Anonim Anonim pisze:

    Ja robiłam przy złej pappie i dobrym USG. Trochę kosztuje, ale spokój jest naprawdę wart tego, jeśli ktoś może sobie pozwolić na wydatek to szczerze polecam.

  2. Viola Viola pisze:

    Czy ktoś jeszcze robił? Napiszcie czy warto. Mam 35 lat, USG i pappa w porządku, ale trochę stres jest.

  3. Natalia Natalia pisze:

    Robiłam badania wolnego płodowego DNA ze względu na wiek (37 lat) i zdecydowanie polecam. W 12 tygodniu ciąży dowiedziałam się, że wszystko jest w porządku i, że mamy…córeczkę. Ulga i spokój nie do opisania. Zdecydowałam się na test Nifty pro ze względu właśnie na szeroki zakres i ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *