Badania w 12 tygodniu ciąży – o jakich należy pamiętać?

badania w 12 tygodniu ciąży

12 tydzień to bardzo wyczekany czas w ciąży. Właśnie wtedy kończy się pierwszy trymestr, a wraz z nim najbardziej męczące ciążowe dolegliwości. Znacznie spada wtedy również ryzyko poronienia. Nie oznacza to jednak, że możemy przestać kontrolować swój stan zdrowia. Dowiedz się, jakie badania w 12 tygodniu ciąży warto wykonać!

Spis treści:

 1. Badania w 12 tygodniu ciąży – USG genetyczne
 2. Testy przesiewowe w 12 tygodniu ciąży

Badania w 12 tygodniu ciąży – USG genetyczne

Jednym z najważniejszych badań w 12 tygodniu i całej ciąży jest USG genetyczne. Jest to badanie prenatalne nieinwazyjne. Nie ingeruje się w nim w środowisko płodu i jest całkowicie bezbolesne. Przypomina zwykłe badanie USG, ale do jego wykonania używa się bardziej nowoczesnego sprzętu. Cała procedura trwa zaledwie 15-20 minut.

Podczas USG genetycznego lekarz ocenia budowę płodu i jego ruchy. Sprawdza on również stan łożyska oraz wykonuje następujące pomiary:

 • Przezierność karkowa (NT) – ilość płynu, która znajduje się w okolicy karku płodu
 • Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) – długość od czubka głowy do pośladków
 • Kość nosowa (NB)
 • Częstość bicia serca płodu (FHR)
 • Wymiary główki (BPD i HC)
 • Obwód brzuszka (AC)
 • Długość kości udowej (FL)
 • Szacowna masa płodu (EFW)

Powyższe pomiary pomagają lekarzowi w ocenieniu ryzyka rozwoju wad genetycznych u dziecka, takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży – koszt

Testy przesiewowe w 12 tygodniu ciąży

W 12 tygodniu ciąży możemy zastanowić się także nad wykonaniem przesiewowych badań prenatalnych. Są to badania wykonywane z krwi matki, w których trakcie oszacowuje się ryzyko rozwoju wad genetycznych u płodu. Przykłady tego typu badań to:

 •  Test PAPP-A – analizuje się w nim stężenie białka PAPP-A we krwi ciężarnej. Dzięki temu rozpoznać można zwiększone ryzyko rozwoju trzech najczęstszych trisomii u dziecka, czyli zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
 • Test NIFTY pro – jest to badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) o najszerszym zakresie. Dzięki niemu u maluszka zdiagnozować można nawet 94 choroby wrodzone. Badanie pozwala również na ustalenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.
  Negatywny wynik testu przesiewowego zawsze musi zostać potwierdzony. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badania inwazyjnego, takiego jak amniopunkcja. Tego typu testów nie przeprowadza się jednak w 12 tygodniu ciąży. Są one wykonywane kilka tygodni później.
Oceń

Data publikacji: 28/07/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *