Alergia w ciąży - tabletki na alergię w ciąży

Alergia w ciąży – tabletki na alergię w ciąży

leki na alergię w ciąży

Alergia w ciąży może być bardzo dokuczliwa. Jak sobie z nią poradzić? Czy można stosować leki na alergię w ciąży? Jaki związek mają alergia i poród przedwczesny? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Alergia w ciąży – jakie może dawać objawy?
2. Leki na alergię w ciąży – które z nich można stosować?
3. Alergia w ciąży – jak sobie z nią poradzić?
4. Alergia w ciąży a poród przedwczesny
5. Alergia w ciąży – często zadawane pytania

Alergia w ciąży – jakie może dawać objawy?

Alergia w ciąży pojawia się wskutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na jakiś czynnik, który u zdrowej osoby nie powoduje żadnych problemów, tzw. alergen. Alergenem może być sierść zwierząt domowych, jakiś lek, tworzywa sztuczne, pyłki traw, roztocza kurzu domowego, a także białka w niektórych pokarmach [1]. Każda ciąża wygląda jednak inaczej – u jednej kobiety dolegliwości związane z alergią mogą się nasilić, natomiast u drugiej na czas ciąży mogą one zupełnie zaniknąć [2].

Jeśli alergia w ciąży się nasila, daje zwykle objawy takie jak [3]:

• kichanie,
• nieżyt nosa,
• pokrzywka,
• świąd skóry,
• wodnisty katar,
• uczucie duszności,
• uczucie zapchanego nosa,
• zapalenie spojówek.

Jeśli objawy alergii w ciąży charakteryzuje nasilenie tak duże, że utrudniają one codzienne funkcjonowanie, należy się niezwłocznie udać do lekarza prowadzącego ciążę.

Leki na alergię w ciąży – które z nich można stosować?

Jakie leki na alergię w ciąży można stosować? Jeśli objawy reakcji alergicznej utrudniają normalne funkcjonowanie lub stanowią zagrożenie dla ciężarnej i jej dziecka, to po konsultacji z lekarzem ciężarna może zażyć niektóre leki przeciwhistaminowe, a także leki donosowe oraz dospojówkowe. Dozwolone są leki, które należą do grupy B w klasyfikacji leków FDA i uważa się je za bezpieczne w ciąży [3].

WAŻNE: stosowanie jakichkolwiek leków na alergię w ciąży, nawet tych bez recepty, należy jednak każdorazowo skonsultować z lekarzem.

Zobacz również: Upławy w ciąży – kiedy powinny nas martwić?

Alergia w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Poza lekami na alergię w ciąży, z dokuczliwymi objawami reakcji alergicznej można walczyć także na inne sposoby. W pierwszej kolejności wskazane jest ograniczenie kontaktu z alergenem – np. jeśli ciężarna ma alergię na pyłki brzozy, powinna śledzić kalendarz pyleń i, gdy stężenie tego alergenu w powietrzu jest największe, ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu.

Inne skuteczne sposoby na alergię w ciąży to:

• dokładne mycie twarzy, rąk i włosów po przyjściu ze spaceru,
• płukanie oczu roztworem soli fizjologicznej,
• przebranie się po przyjściu ze spaceru,
• stosowanie inhalacji nawilżającej drogi oddechowe,
• wychodzenie na spacery w okularach przeciwsłonecznych,
• zakup nawilżacza powietrza lub oczyszczacza powietrza do domu.

Zobacz również: Zawroty głowy w ciąży – czy to normalne i jak sobie z nimi radzić?

Alergia w ciąży a poród przedwczesny

Alergia w ciąży jest wymieniana wśród czynników, które mogą się przyczynić do porodu przedwczesnego [2] [4]. Z tego powodu, jeśli u ciężarnej wystąpiły symptomy alergii, warto przez cały okres ciąży pozostawać pod kontrolą lekarza alergologa. Wdrożenie odpowiedniego leczenia uchroni przyszłą mamę przed komplikacjami okołociążowymi [4] [5].

Alergia w ciąży – często zadawane pytania

1. Jak poradzić sobie z alergią w ciąży?

Skutecznym sposobem na alergię w ciąży jest ograniczenie kontaktu z alergenem, np. poprzez nieprzebywanie na świeżym powietrzu w czasie największego pylenia.

2. Alergia w ciąży a rozwój dziecka – czy może zaszkodzić dziecku?

Alergia w ciąży sama w sobie nie szkodzi rozwojowi dziecka. Jeśli jednak objawy są mocno nasilone, to już niesie za sobą pewne konsekwencje. Nieleczona alergia może doprowadzić do przedwczesnego porodu, a także, jeśli objawy alergii przybierają postać astmy, poskutkować niską masą urodzeniową u noworodka.

3. Jakie leki przeciwalergiczne w ciąży można przyjmować?

Leki na alergię w ciąży, które są bezpieczne dla dziecka to: cetyryzyna, loratydyn, difenhydramina, klemastyna, cyproheptadyna oraz dimentynden [6].

4. Jakie są sposoby na alergię w ciąży?

Skuteczne sposoby na alergię w ciąży to: dokładne mycie twarzy, rąk i włosów po przyjściu ze spaceru, płukanie oczu roztworem soli fizjologicznej oraz zakup nawilżacza powietrza lub oczyszczacza powietrza do domu.


Źródła:

1. https://podyplomie.pl/medycyna/21660,ciaza-a-choroby-alergiczne

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/alergia-w-ciazy

3. https://www.i-apteka.pl/Alergia-w-ciazy-jak-sobie-pomoc-blog-pol-1628077562.html

4. Bytautiene E. et al. An allergic reaction can induce premature labor and delivery, which can be prevented by treatment with antihistaminics and cromolyn sodium. American Journal of Obstetrics & Gynecology 189 (6) (2003)

5. Romero R. et al. Allergy-induced preterm labor after the ingestion of shellfish. The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine 23(4):351-9 (2010)

6. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/87976,stosowanie-lekow-na-alergie-w-i-trymestrze-ciazy

 

Oceń

Data publikacji: 25/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *