Zawroty głowy w ciąży – czy to normalne i jak sobie z nimi radzić?

zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży to dość częste zjawisko, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Co je wywołuje i jak sobie z nimi radzić? Kiedy wskazana jest wizyta u lekarza? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Zawroty głowy w ciąży – co je wywołuje?
2. Sposoby na zawroty głowy w ciąży
3. Ciąża a zawroty głowy – kiedy należy udać się do lekarza?

Zawroty głowy w ciąży – co je wywołuje?

Zawroty głowy w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z nich są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem ciąży. Zwiększenie stężenia progesteronu w ciąży skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i co za tym idzie, obniżeniem ciśnienia krwi [1]. W rezultacie ciężarna może odczuwać osłabienie, a także cierpieć na ból głowy oraz zawroty.

Inne możliwe przyczyny zawrotów głowy w ciąży zostały przedstawione poniżej.

Ciąża a zawroty głowy – możliwe przyczyny [2]:

• niedobory pokarmowe wskutek stosowania nieodpowiedniej diety,
• odwodnienie organizmu,
• spadek cukru we krwi,
• zwiększony ucisk powiększającej się macicy na naczynia krwionośne, co może prowadzić do przejściowego niedotlenienia organizmu.

Zobacz również: Czym jest ciąża eugeniczna i z czym się wiąże?

Sposoby na zawroty głowy w ciąży

Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży? Aby nie dopuścić do zagrożenia w postaci upadku, wskazane jest, aby na czas występowania tej dolegliwości przyjąć pozycję siedzącą. Inne sposoby na zawroty głowy w ciąży to:

• dbałość o codzienną aktywność fizyczną, zgodnie z zaleceniami lekarza,
• spożywanie dużych ilości wody,
• stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety w ciąży
• unikanie gwałtownych ruchów podczas zmiany pozycji ciała,
• zjedzenie czegoś słodkiego.

Zobacz również: Ciąża mnoga jako ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża a zawroty głowy – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli zawroty głowy w ciąży ustępują po zmianie pozycji ciała, wypiciu szklanki wody lub zjedzeniu czegoś słodkiego, objaw ten nie stanowi powodu do niepokoju. Dopiero gdy domowe sposoby nie działają lub u ciężarnej wystąpiły inne dolegliwości, np. ból głowy albo omdlenia, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista zidentyfikuje ich przyczynę i zastosuje odpowiednie dla danego przypadku leczenie.

Niebezpieczne mogą się okazać także zawroty głowy w ciąży w trzecim trymestrze – ich obecność może bowiem zwiastować nadciśnienie oraz stan przedrzucawkowy i co za tym idzie, duże komplikacje okołociążowe. Stan przerzucawkowy stanowi zagrożenie nie tylko dla dziecka, ale i dla matki – jego powikłaniem może być rzucawka, czyli napad drgawek oraz utrata przytomności [3]. Inne odległe następstwa stanu przedrzucawkowego to rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego (np. choroby niedokrwiennej serca lub żylnej choroby zakrzepowej), jego wystąpienie zwiększa także ryzyko zawału serca i udaru mózgu w przyszłości oraz wpływa na częstość powikłań położniczych przy kolejnych ciążach [3].


Źródła:

1. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/zawroty-glowy-w-ciazy-aa-TmsT-Uopm-cDUb.html#zawroty-glowy-na-poczatku-ciazy

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/zawroty-glowy-w-ciazy

3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/75579,stan-przedrzucawkowy-i-rzucawka

 

Oceń

Data publikacji: 17/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *