Jak przetrwać ciążę zimą? Porady dla przyszłych mam - badaniaprenatalne.pl

Jak przetrwać ciążę zimą?

Aktualizacja 19 kwietnia 2018 r.

Ciąża zimą niekoniecznie musi być nieprzyjemna i uciążliwa. Wystarczy pamiętać o odpowiednim ubraniu i stabilnych butach, postawić na rozgrzewającą dietę, a także poznać sprawdzone sposoby na ogrzanie się. Oczekiwanie na przyjście dziecka na świat będzie wtedy przyjemne i bezpieczne.

Ubranie na cebulkę i stabilne buty – w zimie są najważniejsze

Bardzo ważne jest bowiem zapewnienie optymalnej temperatury – nie dopuszczającej ani do zmarznięcia, ani do przegrzania. Ubranie „na cebulkę” umożliwi łatwe jej regulowanie, np. w sklepie czy autobusie i zmniejszy ryzyko pojawienia się infekcji. Warto pamiętać także o czapce, ponieważ to przez głowę ucieka najwięcej ciepła, a także szaliku i rękawiczkach.

Równie istotne są buty – stabilne, ciepłe i wygodne. Ciąża zimą to nie tylko rosnący brzuszek, ale również śliskie chodniki, które zwiększają ryzyko upadku. Najlepiej zrezygnować z obuwia na obcasie i sportowych butów o śliskiej podeszwie. Zamiast nich warto wybrać śniegowce lub ocieplane botki, których podeszwa będzie gumowa.

Ciąża zimą wymaga rozgrzewającej diety

Wraz z pożywieniem należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pamiętać, by posiłki rozgrzewały i zapewniały energię na długo, a także zadbały o odporność. Sprawdzą się gęste zupy, pełnoziarniste pieczywo i makarony, tłuste ryby i chude mięso. Nie można rezygnować również z owoców i warzyw – w tym okresie najlepiej postawić na kiszonki, warzywa korzeniowe (np. marchew, pietruszkę), jabłka, banany i ziemniaki.

Warto pamiętać, że najważniejszym posiłkiem, nie tylko zimą, jest śniadanie. Kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza, dobrze wybrać to na ciepło, np. owsiankę z owocami czy omlet z warzywami.
Nie można zapominać o kwasie foliowym

Czytaj więcej: Dieta w ciąży

Większość witamin łatwo dostarczyć organizmowi zdrowo się odżywiając, jednak niektóre – np. kwas foliowy – wymagają suplementacji. W pierwszych tygodniach ciąży wpływa on na rozwój cewy nerwowej u dziecka, a jego niedobory mogą spowodować m.in. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.

Dobrze wiedzieć, że aż połowa kobiet może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR  [1], co w konsekwencji zaburza wchłanianie zwykłej formy kwasu foliowego – najpopularniejszej w aptekach. Wiąże się to z obecnością wariantów C677T i A1298C genu MTHFR. Tylko badanie genetyczne pozwala je wykryć. Wynik testu daje lekarzowi szansę, by dobrać formę i dawkę kwasu foliowego odpowiednią dla Twojego organizmu. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Stopniowe rozgrzanie zapewni np. zmoczenie nóg w ciepłej wodzie

Ciąża zimą wymaga skutecznych – ale i bezpiecznych – sposobów na rozgrzanie. Są nimi np. zmoczenie nóg w ciepłej wodzie po powrocie do domu, wykorzystanie grubych, wełnianych skarpet (poprawią krążenie) czy wypicie ciepłego napoju. Najlepiej sprawdzą się słaba herbata lub gorące mleko. Warto pamiętać też o cieplejszym ubraniu czy kocu i odpowiedniej temperaturze w domu – powinna wynosić ok. 21-23 stopnie.

Doskonale rozgrzewa także ruch, dlatego w domu dobrze jest wykonać kilka wymachów, a np. na przystanku – przejść kilka kroków. Dobre samopoczucie, lepsze krążenie i przygotowanie do porodu zapewnią także regularne spacery.

Zobacz też: Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 31/01/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *