Co dzieje się z kobiecym ciałem w 6 miesiącu ciąży?

6 miesiąc ciąży – poród coraz bliżej!

6 miesiąc ciąży

6 miesiąc ciąży to koniec drugiego trymestru. Do porodu coraz bliżej. Twoje dziecko szybko rośnie, a Twój brzuszek stale się powiększa. W 6 miesiącu ciąży czeka Cię także wykonanie kilku badań. Zobacz, czym charakteryzuje się ten etap ciąży!

Spis treści:

1. 6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka
2. Dolegliwości w 6 miesiącu ciąży
3. Badania w 6 miesiącu ciąży

6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka

Na początku 6 miesiąca ciąży Twoje dziecko waży już 350 g i mierzy 27 cm. Jego ciało jest już dość proporcjonalne, a ruchy maluszka stają się skoordynowane. Wykształca się także cykl snu i czuwania dostosowany do mamy.

W 7 miesiącu w płucach dziecka wytwarza się substancja zwana surfaktantem. To właśnie dzięki niej płuca dziecka będą przystosowane do oddychania w przypadku porodu przedwczesnego. Pod koniec 6 miesiąca ciąży dziecko waży nawet 700 g i mierzy około 30 cm.

Zobacz również: Ciąża – ból podbrzusza – czy to powód do zmartwień?

Dolegliwości w 6 miesiącu ciąży

W szóstym miesiącu ciąży brzuszek przyszłej mamy jest już dość sporych rozmiarów. Pojawić mogą się więc problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania czy podniesieniem czegoś z podłogi. W tym czasie wiele kobiet po raz pierwszy doświadcza także skurczu łydek. Są one skutkiem niedoboru magnezu, który pojawia się na skutek magazynowania tego pierwiastka przez dziecko. W takiej sytuacji warto porozmawiać o suplementacji magnezu ze swoim ginekologiem.

Zobacz również: Bezpieczna ciąża po 35 roku życia

Badania w 6 miesiącu ciąży

6 miesiąc ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie USG połówkowego, czyli jednego z najważniejszych badań w ciąży. Powinno ono zostać do 22 tygodnia ciąży. Jest to badanie prenatalne, podczas którego lekarz dokonuje pomiarów dziecka i ocenia jego budowę anatomiczną.

W szóstym miesiącu kobieta powinna wykonać także krzywą cukrową, czyli test obciążenia glukozą. Badanie to powinno mieć miejsce między 24 a 28 tygodniem ciąży. Służy ono sprawdzeniu, jak organizm ciężarnej radzi sobie z przetwarzaniem cukru. Nieprawidłowy wynik krzywej cukrowej świadczyć może o cukrzycy ciążowej. Może ona być niebezpieczna dla dziecka, dlatego badania tego nie powinno się pomijać.

Kobiety z grupą krwi Rh- w 6 miesiącu powinny pamiętać również o ponownym badaniu przeciwciał anty-Rh (jest ono wykonywane także na początku ciąży). Sprawdza ono, czy we krwi matki znajdują się przeciwciała przeciwko czynnikowi Rh. Jeśli nie zostaną wykryte, to możliwe jest wystąpienie konfliktu serologicznego w trakcie porodu. Wdrażane jest wtedy specjalne postępowanie, które ma mu zapobiec.

Oceń

Data publikacji: 05/01/2023, Data aktualizacji: 10/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *