4 tydzień ciąży – dolegliwości i rozwój Twojego dziecka

4 tydzień ciąży dolegliwości

To właśnie w czwartym tygodniu wiele przyszłych mam dowiaduje się, że spodziewa się dziecka. Zwykle właśnie wtedy pojawiają się pierwsze wyraźne objawy ciąży, a w Twoim organizmie dzieją się rzeczy niesamowite. Dowiedz się, co w tym czasie dzieje się z Twoim maleństwem i jakich dolegliwości możesz się spodziewać!

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży
  2. Zmiany w Twoim ciele w 4 tygodniu ciąży
  3. Jak przyszła mama powinna dbać o siebie?

Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży

W czwartym tygodniu ciąży Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku. Jest ono tak malutkie, że nie da się go jeszcze zobaczyć podczas badania USG. Nie przypomina on jeszcze człowieka. Wciąż zachodzą w nim intensywne podziały komórkowe, które tworzą trzy warstwy: ektodermę, mezodermę i endodermę. To właśnie one na późniejszych etapach ciąży będą podstawą do wykształcenia się narządów wewnętrznych.

Zobacz również: 3 tydzień ciąży – dolegliwości i rozwój dziecka

Zmiany w Twoim ciele w 4 tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży to już 2 tygodnie po zapłodnieniu. Zarodek zdążył już zagnieździć się w macicy, dzięki czemu zaczął wydzielać się hormon beta hcg (gonadotropina kosmówkowa). Następnie przeniknął on do krwi i moczy. To właśnie ten hormon wykryty został przez Twój test ciążowy. Wydzielany jest także hormon zwany progesteronem, który zmniejsza podatność macicy na skurcze. Ma on ogromny wpływ na donoszenie ciąży.
Wzrost stężenia hormonu beta hcg jest główną przyczyną pojawienia się ciążowych dolegliwości i objawów w 4 tygodniu. W tym czasie pojawić się u Ciebie może:

  • Brak spodziewanego krwawienia miesiączkowego – dotyczy to każdej ciężarnej
  • Huśtawki nastrojów
  • Krwawienie implantacyjne – jest to niewielkie plamienie lub śluz zabarwiony na różowo sygnalizujący, że zarodek zagnieździł się w macicy (doszło do implantacji). U niektórych kobiet może ono wystąpić kilka dni wcześniej.
  • Tkliwość piersi
  • Zmęczenie

Wymienione objawy z wyjątkiem braku miesiączki często są błędnie brane za objaw zbliżającego się okresu. W konsekwencji niektóre kobiety w 4 tygodniu mogą jeszcze nie wiedzieć, że niedługo zostaną mamami.

Zobacz również: Kalendarz ciąży – 4 tydzień ciąży

Jak przyszła mama powinna dbać o siebie?

W momencie dowiedzenia się, że jesteś w ciąży, powinnaś odstawić wszelkie używki. Mogą one bardzo zaszkodzić Twojemu dziecku. Warto także zadbać o swoją dietę i regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Pamiętaj także o suplementacji kwasu foliowego, który może uchronić Twoje dziecko przed wadami cewy nerwowej, takimi jak rozszczep kręgosłupa.

Oceń

Data publikacji: 30/05/2023, Data aktualizacji: 21/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *