3. miesiąc ciąży to dla przyszłych rodziców czas wielu wzruszeń i ogromnej radości. Dolegliwości ciążowe powoli mijają, natomiast wykonanie badań prenatalnych pozwala nie tylko upewnić się co do tego, że maluszek rozwija się dobrze, ale nawet sprawdzić, jakiej jest płci. Jak wygląda dziecko w 3. miesiącu ciąży? Czy na tym etapie ciąży widać już brzuszek? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. 3. miesiąc ciąży – który to trymestr?
2. Jak wygląda dziecko w 3. miesiącu ciąży?
3. 3. miesiąc ciąży – jakie dolegliwości może odczuwać przyszła mama?
4. Ciąża 3. miesiąc – brzuch – czy go widać?
5. 3. miesiąc ciąży – jakie badania wykonać na tym etapie ciąży?
3. miesiąc ciąży to czas od 9. do 13. tygodnia ciąży. Wraz z 14. tygodniem ciąży zaczyna się 4. miesiąc ciąży oraz drugi trymestr, natomiast okres pomiędzy 27. a 40. tygodniem ciąży to ostatni, trzeci trymestr ciąży, który kończy się porodem [1].
Jak wygląda dziecko w 3. miesiącu ciąży? 3-miesięczny płód mierzy już ponad 6 cm długości oraz waży około 14 g. Pod względem rozmiarów przypomina zatem limonkę lub mandarynkę [2]. W 3. miesiącu ciąży zachodzi dalszy rozwój układu nerwowego dziecka, bardzo gwałtownie rozwija się także układ ruchu dziecka. Maluch potrafi złapać się za nóżki lub rączki i ssać kciuka, zaczyna także robić różne miny [3]. Płód w wieku 3. miesięcy jest bardzo wrażliwy na dotyk, reaguje także na wibracje i dźwięki. Większość jego narządów jest w pełni ukształtowana, ale są one jeszcze niedojrzałe [3].
Typowe dolegliwości, jakie mogą wystąpić w 3. miesiącu ciąży to [4]:
• częste oddawanie moczu,
• pajączki na nogach,
• powiększenie piersi,
• przyrost masy ciała oraz zwiększenie obwodu talii,
• roztargnienie,
• upławy,
• zawroty głowy,
• zmiany w pigmentacji skóry,
• żylaki.
Jeszcze chwila i zacznie się drugi trymestr, który wyróżnia się tym, że dolegliwości ciążowe nie są tak uciążliwe jak na początku ciąży, w związku z czym można czerpać pełnię szczęścia z macierzyństwa.
Zobacz również: Ciąża krok po kroku – jak wygląda 9 wyjątkowych miesięcy
W 3. miesiącu ciąży brzuszek nie jest jeszcze widoczny dla niewtajemniczonych osób. Może się lekko zaokrąglić, ale nie jest jeszcze na tyle duży, żeby dało się go dostrzec pod ubraniem [5].
Zobacz również: Ciąża. Pierwszy miesiąc ciąży
3. miesiąc ciąży to odpowiedni czas na wykonanie wielu ważnych badań. Do 10. tygodnia ciąży kobieta powinna mieć już wykonane [6]:
• badania profilaktyczne – badanie piersi, ogólne badanie lekarskie, pomiar ciśnienia tętniczego,
• badania diagnostyczne – badanie cytologiczne, badanie ogólne moczu, badanie stomatologiczne, morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, badanie w kierunku konfliktu serologicznego, pomiar stężenia glukozy we krwi na czczo, TSH, test przesiewowy w kierunku kiły, badanie na obecność wirusów HIV i HCV, badanie w kierunku toksoplazmozy oraz badanie w kierunku różyczki.
Natomiast pomiędzy 11 i 14. tygodniem ciąży powinno zostać wykonane badanie ultrasonograficzne oraz test PAPPA [6]. Drugie z wymienionych badań można wykonać bezpłatnie w ramach refundacji NFZ, jeśli kobieta spełnia następujące warunki [7]:
• otrzymanie nieprawidłowego wyniku badania USG,
• wiek powyżej 35 lat,
• wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowych,
• wystąpienie w rodzinie choroby genetycznej,
• wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u przyszłej mamy lub ojca.
Po 10. tygodniu ciąży można wykonać także badanie wolnego płodowego DNA, np. test NIFTY pro. To badanie, które jest wykonywane na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Dzięki niemu można zbadać zdrowie dziecka pod kątem aż 94 różnych chorób genetycznych – trisomii (21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa), 13 (zespół Patau), a także 9., 16. oraz 22. chromosomu), aneuploidii chromosomów płci (zespół Turnera, zespół Klinefeltera, XXX, XYY) oraz mikrodelecji i mikroduplikacji (zespół kociego krzyku, zespół DiGeorge’a, zespół Pradera-Williego/Angelmana) [8].
Badanie wolnego płodowego DNA, wykonane w 3. miesiącu ciąży potrafi także zidentyfikować płeć dziecka. Informacja o wykrytym lub niewykrytym chromosomie Y (odpowiadającym za pleć męską) jest podawana na wyniku testu genetycznego na życzenie rodziców [9]. Jeśli posiada on adnotację „wykryto”, dziecko jest płci męskiej, natomiast gdy wynik badania posiada adnotację „nie wykryto” oznacza to, że urodzi się dziewczynka.
Nie ma bardziej radosnego przeżycia niż ciąża 3 miesiąc. Brzuch zaczyna się zaokrąglać, dolegliwości ciążowe ustępują, rodzice mogą także podejrzeć, jak się rozwija oraz jakiej płci jest płód. 3 miesiące to odpowiedni czas na wykonanie badań prenatalnych – dzięki nim para może się upewnić co do zdrowia dziecka i zyskać spokój aż do samego końca ciąży. Natomiast gdy badania prenatalne dadzą nieprawidłowy wynik, to jeszcze nie jest powód do niepokoju – w celu jego potwierdzenia lub wykluczenia ciężarna zostanie skierowana na inwazyjne badanie – amniopunkcję.
W podjęciu trudnej decyzji, czy rzeczywiście trzeba wykonać amniopunkcje, pomoże wykonanie badania wolnego płodowego DNA. Dzięki wysokiej czułości oraz niskiemu prawdopodobieństwu (poniżej 0,05%) uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego, para uniknie skierowania na amniopunkcję w sytuacji, gdy dziecko jest w rzeczywistości zdrowe.
Źródła:
1. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
2. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79331,19231841,ciaza-wielkosc-plodu-tydzien-po-tygodniu.html
3. https://mamotoja.pl/ciaza/przebieg-ciazy/3-miesiac-ciazy-miesiace-ciazy-15176-r1/
4. https://www.pampers.pl/ciaza/kalendarz-ciazy/trzeci-miesiac-ciazy
5. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/3-miesiac-ciazy-brzuch-wreszcie-zaczyna-sie-zaokraglac-aa-2G2S-eBuA-cU2r.html#brzuch-w-3-miesiacu-ciazy
6. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-badan-w-ciazy
7. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych
8. https://badanienifty.pl/czeste-pytania/test-nifty-pro-w-ktorym-tygodniu-wykonac-i-do-ktorego-tygodnia/
9. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/zakres-badania/ustalenie-plci-dziecka-jak-test-nifty-pro-ustala-plec-dziecka/
Data publikacji: 07/06/2022, Data aktualizacji: 15/06/2022
Dodaj komentarz