11 tydzień ciąży - samopoczucie przyszłej mamy i rozwój dziecka

11 tydzień ciąży – samopoczucie przyszłej mamy i rozwój dziecka

11 tydzień ciąży samopoczucie

W 11 tygodniu ciąży Twoje dziecko to już nie zarodek, ale płód. Maluszek coraz szybciej się rozwija, a Twój brzuszek się powiększa. W tym czasie powinnaś czuć się trochę lepiej. Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości mogą doskwierać przyszłej mamie? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. 11 tydzień ciąży – rozwój dziecka
  2. 11 tydzień ciąży – samopoczucie ciężarnej
  3. 11 tydzień ciąży – niezbędne badania

11 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 11 tygodniu ciąży Twoje dziecko mierzy około 3,7-4,1 cm i waży około 8 gramów. Można więc przyrównać go do limonki. Wciąż jest więc bardzo maleńkie, ale bez problemu uda nam się je zobaczyć w trakcie badania USG.
W 11 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już w okresie płodowym. Ma ono już wykształcone serduszko, które od kilku tygodni bije. Powoli zaczyna także funkcjonować jego mózg. W tym czasie tworzy się w nim wiele nowych komórek nerwowych. W 11 tygodniu ciąży intensywnie rozwija się także wątroba dziecka.

Tułów Twojego dziecka w 11 tygodniu ciąży w 11 tygodniu ciąży się prostuje. Jego główka odchyla się do tyłu, a szyja się wydłuża. Oczy maluszka wciąż pozostają zamknięte, ale pod powiekami powoli tworzą się tęczówki. Na tym etapie ciąży nie wiesz jeszcze, jakiej płci będzie Twoje maleństwo. Jednak u dziewczynek zaczynają już kształtować się jajniki, a u chłopców jądra rozpoczynają produkcję testosteronu.

Zobacz również: Badania prenatalne – 13 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży – samopoczucie ciężarnej

W 11 tygodniu ciąży pierwsze ciążowe dolegliwości mogą już nieco ustąpić. Samopoczucie przyszłej mamy będzie więc lepsze. Możesz jednak odczuwać potrzebę częstszego korzystania z toalety. Jest to efekt pracy Twoich nerek, która jest teraz dużo bardziej intensywna.
W 11 tygodniu ciąży mogłaś zauważyć już wzrost wagi. Zwiększyła się także ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to całkowicie normalne. Możesz także zauważyć lekkie zaokrąglenie brzuszka. Nie będzie ono jednak jeszcze bardzo widoczne. Bez problemu ukryjesz go pod luźniejszym ubraniem

Zobacz również: Kalendarz ciąży – 11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży – niezbędne badania

W 11 tygodniu ciąży możesz już wykonać USG genetyczne. W jego trakcie wykonywane są specjalne pomiary, dzięki którym u dziecka wykryć można wady wrodzone. Jest to także dobry moment na wykonanie testu PAPP-A oraz testu typu NIPT. Są to prenatalne badania przesiewowe, które wykonuje się na próbce krwi matki. Są one bezbolesne i nieinwazyjne.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *