Wysokie ciśnienie w ciąży

wysokie ciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży może być bardzo niebezpieczne dla płodu. Kobiety ciężarne powinny więc regularnie monitorować swoje ciśnienie tętnicze. Dzięki temu lekarz będzie mógł zapobiec powikłaniom ciążowym, które może wywołać wysokie ciśnienie.

Spis treści:

1. Nadciśnienie w ciąży – kiedy jest diagnozowane?
2. Czy wysokie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?
3. Nadciśnienie przewlekłe a ciąża
4. Często zadawane pytania

Nadciśnienie w ciąży – kiedy jest diagnozowane?

Ciśnienie tętnicze mieszczące się w normie powinno wynosić 120/70 mmHg. Kobiety ciężarne przez pierwsze 6 miesięcy ciąży mogą mieć nieco niższe ciśnienie tętnicze. Jest to zjawisko naturalne, więc nie powinno niepokoić przyszłych mam.

Wzrost ciśnienia tętniczego u większości ciężarnych występuje w trzecim trymestrze ciąży. Jego wartość nie wykracza wtedy jednak poza granice normy. Wzrost ciśnienia tętniczego spowodowany jest większą ilością krwi, której przepompowywanie jest utrudnione. Jest to całkowicie normalne zjawisko, dlatego nie uznaje się go za nadciśnienie tętnicze w ciąży.

O nadciśnieniu w ciąży mówi się dopiero, jeśli wyniesie ono 140/90 mmHg. Może ono być bardzo niebezpieczne dla płodu, ponieważ może świadczyć m.in. o zatruciu ciążowym czy nieprawidłowym dojrzewaniu łożyska. W takiej sytuacji wysokiemu ciśnieniu z reguły towarzyszą inne niepokojące objawy.

Czy wysokie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Wysokie ciśnienie w ciąży to bardzo niepokojący sygnał. Może ono świadczyć o:

• Nieprawidłowym dojrzewaniu łożyska, co może skutkować odklejeniem się łożyska i niedotlenieniem płodu
• Gestozie, czyli zatruciu ciążowym
Rzucawce porodowej, która wiąże się z koniecznością wykonania cesarskiego cięcia

Nadciśnieniu tętniczemu w ciąży z reguły towarzyszą inne niepokojące objawy np. obrzęk, białkomocz, bóle głowy czy wymioty.

Zobacz również: Ciąża fizjologiczna – czym jest i jak wygląda jej prowadzenie?

Nadciśnienie przewlekłe a ciąża

Kobiety, które chorują na nadciśnienie przewlekłe, mogą zajść w ciążę. Nadciśnienie w takim przypadku wiąże się jednak z ryzykiem zakłócenia wzrostu płodu. Ciężarna z nadciśnieniem przewlekłym może także być zagrożona stanem przedrzucawkowym.

Ryzyko wystąpienia powikłań w przypadku nadciśnienia przewlekłego jest na tyle małe, że kobieta może bezpiecznie zajść w ciążę. Musi ona jednak regularnie odwiedzać gabinet lekarski. Powinna także skonsultować z lekarzem przyjmowane leki na nadciśnienie.

Zobacz również: Czym jest ciąża eugeniczna i z czym się wiąże?

Często zadawane pytania:

1. Co powoduje wysokie ciśnienie w ciąży?

Wysokie ciśnienie w ciąży może spowodować zatrucie ciążowe, rzucawkę porodową oraz nieprawidłowe dojrzewanie łożyska. Nadciśnienie często wiąże się z koniecznością wykonania cesarskiego cięcia.

2. Kiedy do szpitala z wysokim ciśnieniem w ciąży?

Do szpitala należy się udać, jeśli ciśnienie wynosi 140/90 mmHg i pojawiają się dodatkowe objawy. Jeśli nie zauważamy innych niepokojących sygnałów, to wizyta w szpitalu jest konieczna przy ciśnieniu wynoszącym 160/110 mmHg.

3. Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Ciśnienie wynoszące przynajmniej 140/90 mmHg jest niebezpieczne w ciąży.

4. Jak obniżyć wysokie ciśnienie w ciąży?

Kobiety w ciąży ciśnienie mogą obniżyć poprzez unikanie sytuacji stresowych, odpoczynek, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz zbilansowaną dietę.


Źródła:

1.https://zdrowie.parenting.pl/wysokie-cisnienie-w-ciazy

2.https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/nadcisnienie-w-ciazy-jakie-moze-miec-konsekwencje

 

Oceń

Data publikacji: 26/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *