Hipotrofia w ciąży – co to? Jakie są przyczyny hipotrofii płodu?

hipotrofia płodu

Hipotrofia była do niedawna rozpoznawana dopiero po narodzinach dziecka, gdy już jest za późno na leczenie. Obecnie można wykryć tę nieprawidłowość już na etapie badań prenatalnych. Czym grozi hipotrofia w ciąży? Jakie są jej przyczyny? Podpowiadamy. 

Spis treści:

  1. Hipotrofia płodu — co to takiego?
  2. Hipotrofia symetryczna, hipotrofia asymetryczna — jak się objawiają? 
  3. Jakie są przyczyny hipotrofii płodu? 
  4. Czym grozi hipotrofia w ciąży?
  5. Hipotrofia płodu a wady genetyczne — jakie badanie wykonać, aby wykryć nieprawidłowości zawczasu? 

Hipotrofia płodu — co to takiego?

Hipotrofia (inaczej hipotrofia płodu lub hipotrofia wewnątrzmaciczna) to pojęcie, które oznacza zahamowanie wzrostu płodu i w rezultacie zbyt niską masę ciała w porównaniu do wieku ciąży [1] [2]. Hipotrofia noworodka jest diagnozowana, gdy masa urodzeniowa dziecka wynosi poniżej 2,5 kg [1], według WHO decydujące są również centyle. O dziecku hipotroficznym mowa, gdy masa ciała malucha znajduje się na siatce centylowej poniżej 10. centyla [3].

Hipotrofia symetryczna, hipotrofia asymetryczna — jak się objawiają? 

Hipotrofia może być symetryczna lub asymetryczna. Hipotrofia symetryczna jest rozpoznawana na początku ciąży, w jej przebiegu deficyt masy dotyczy wszystkich części ciała [2]. Tymczasem hipotrofia asymetryczna diagnozowana jest na późniejszych etapach ciąży, w drugim lub trzecim trymestrze i jej charakterystyczną cechą jest częściowo nierównomierny niedobór masy ciała [2]. Hipotrofia płodu asymetryczna może się przejawiać np. przez nieprawidłowy stosunek rozmiaru głowy do obwodu brzuszka lub długości kończyn.

Jakie są przyczyny hipotrofii płodu? 

Dlaczego u niektórych dzieci rozwija się hipotrofia? Przyczyny zaburzenia nie zostały do końca poznane, naukowcy przypuszczają, że istotnym czynnikiem etiologicznym mogą być zaburzenia związane z łożyskiem, np. niewydolność łożyska [2]. Ze spowolnieniem wzrostu wewnątrzmacicznego dziecka mogą być związane również czynniki chorobowe (np. zakażenie różyczką w czasie ciąży), środowiskowe (niedożywienie ciężarnej), a także czynniki genetyczne (np. celiakia u ciężarnej lub trisomia u dziecka) [3].

Zobacz również: Niedobory w ciąży – czy może je powodować celiakia?

Czym grozi hipotrofia w ciąży?

Dziecko z hipotrofią jest narażone na niedotlenienie oraz liczne zaburzenia rozwojowe, zarówno intelektualne, jak i fizyczne [2]. Do możliwych powikłań hipotrofii wewnątrzmacicznej należą także poród przedwczesny oraz śmierć okołoporodowa [2]. Z tego powodu w przypadku podejrzenia hipotrofii ciąża powinna być monitorowana przez personel medyczny, niezbędne są także dodatkowe badania prenatalne.

Zobacz również: Badania prenatalne genetyczne – na czym polegają? Co wykrywają?

Hipotrofia płodu a wady genetyczne — jakie badanie wykonać, aby wykryć nieprawidłowości zawczasu? 

Hipotrofia w ciąży może zostać wykryta podczas badania USG lub testu podwójnego. Badania te nie dostarczą jednak informacji o powodach hipotrofii płodu. Przyczyny deficytu masy ciała w postaci określonych uwarunkowań genetycznych  można wykryć za pomocą badania wolnego płodowego DNA. Test DNA pomoże w wykryciu u dziecka z hipotrofią schorzeń takich jak np. trisomie (zespół Downa, zespół Patau, zespół Edwardsa), o ktorych wiadomo, że przyczyniają się do hipotrofii wewnątrzmacicznej [3].  Po zidentyfikowaniu genetycznej przyczyny hipotrofii lekarz może opracować odpowiedni sposób prowadzenia ciąży, a także zalecenia związane z opieką nad dzieckiem po narodzinach. Choroby genetyczne są nieuleczalne, jednak przy odpowiednio wcześnie postawionej diagnozie można załagodzić niektóre z ich objawów i tym samym poprawić funkcjonowanie chorego dziecka.


Źródła: 

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/74848,niedozywienie-hipotrofia-niedobor-masy-ciala
  2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/co-to-jest-hipotrofia-wewnatrzmaciczna-rodzaje-przyczyny-i-leczenie
  3. Karowicz-Bilińska A. Wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 3(3): 93–102 (2018)

Oceń

Data publikacji: 10/07/2022, Data aktualizacji: 20/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *