Znieczulenie ogólne u dzieci a hipotermia złośliwa

Znieczulenie ogólne u dzieci

Artykuł sponsorowany

Hipertermia złośliwa jest zagrażającym życiu zespołem klinicznym hipermetabolizmu obejmującym mięsień szkieletowy (jest to związane ze zwiększonym uwalnianiem wapnia w organizmie). Jest wywoływany u osób podatnych przede wszystkim przez lotne środki znieczulające wziewne i zwiotczające mięśnie sukcynylocholiny, chociaż inne leki są również uważane za potencjalne wyzwalacze.

Hipertermia złośliwa nie jest alergią, ale dziedzicznym zaburzeniem.

badanie wes complex

Znieczulenie ogólne u dzieci – zagrożenia

Wielu rodziców nie zdaje sobie nawet sprawy, jak tragicznie może się skończyć dla ich dziecka wizyta u dentysty czy z pozoru błahy zabieg. To nie za sprawą umiejętności personelu medycznego, ale z powodu użycia podczas wizyty znieczulenia ogólnego u dzieci, które może spowodować śmiertelną w skutkach hipertermię złośliwą.

Hipertermia złośliwa nazywana bywa także gorączką złośliwą, a to za sprawą gorączki dochodzącej nawet do 40 st. Celsjusza podczas ataku. Co więcej mięśnie stają się sztywne, serce przyspiesza, a ciśnienie tętnicze wzrasta. Jedynym skutecznym lekiem mogącym zatrzymać chorobę jest Dantrolen, który standardowo NIE jest na wyposażeniu placówek medycznych w tym dentystycznych.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do operacji?

Hipertermia złośliwa – zaburzenie o podłożu genetycznym

Hipertermia złośliwa jest zaburzeniem o podłożu genetycznym i występuje u osób o wrodzonych predyspozycjach. Za chorobę odpowiadają zmiany w genach RYR1 oraz CACNA1S. Żeby dziecko miało taką predyspozycję, wystarczy, że odziedziczy zmieniony gen tylko po jednym rodzicu.

Wczesna diagnostyka jest szalenie istotna w przypadku chorób wywołanych nieprawidłowościami w budowie i ekspresji genów. W większości przypadków tego typu choroby nie dają większych szans na zapobieganie ich skutkom – niejednokrotnie bardzo groźnym, zaburzającym prawidłowy rozwój, jak i zagrażającym życiu.

Na szczęście, istnieje bardzo skuteczne badanie, które pozwoli wykryć predyspozycje genetyczne dziecka do hipertermii złośliwej. To badanie WES, który bada u dziecka wszystkie (23 tysiące) genów. Dzięki wynikowi badania WES anestezjolog będzie mógł dobrać odpowiedni środek do znieczulenia ogólnego dziecka. Co więcej, taka wiedza przyda się na całe życie i może skutecznie ochronić przed przykrymi skutkami gorączki złośliwej, a nawet śmiercią.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badania WES? Napisz na adres lub zadzwoń pod numer tel. 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.


Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: reno123/123rf.com

Ten artykuł jest chro­niony prawa­mi autorski­mi. Niedo­puszczalne jest zwielokrot­ni­an­ie, modyfikowanie, pub­liczne odt­warzanie i / lub udostęp­ni­an­ie Ser­wisu, jego częś­ci, mate­ri­ałów w nim zamieszc­zonych i / lub ich częś­ci, za wyjątkiem przy­pad­ków wskazanych w obow­iązu­ją­cych w tym zakre­sie przepisach prawa.


5/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/12/2018, Data aktualizacji: 11/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *