Badanie USG serca u płodu

Badanie USG serca u płodu

Wykrycie wady serca u płodu na wczesnym etapie ciąży daje mu szanse na zdrowie i prawidłowy rozwój już po urodzeniu. Wady serca stanowią największą grupę wad wrodzonych rozpoznawanych u noworodków. Każdego dnia z jakąś wadą serca rodzi się 10 dzieci. Niektóre z nich trafiają na blok operacyjny zaraz jak tylko pojawią się na świecie.

Stan zdrowia dziecka, również stan jego serca, ocenią badania w ciąży, czyli badania prenatalne, jednym z nich jest USG serca płodu.

Tekst powstał w konsultacji z lek. ginekologiem Zbigniewem Cierpisz z Kliniki Demeter

Badanie serca dziecka w ciąży – już podczas zwykłego USG

USG serca u płodu wykonywane jest okazji standardowego badania USG, które przeprowadza się w każdym z trzech trymestrów ciąży. Podczas pierwszego badania ultrasonograficznego (między 11 a 14 tygodniem ciąży) lekarz ocenia przede wszystkim rytm pracy serca dziecka. Liczy ile uderzeń wykonało w ciągu minuty. W ten sposób jest w stanie stwierdzić arytmię, czyli zaburzenia rytmu serca. Może ono bić za szybko (tachykardia) zbyt wolno (bradykardia) lub nierównomiernie.

Podczas drugiego badania USG (między 18 a 22 tygodniem ciąży) lekarz ocenia serce dziecka pod względem jego budowy i wielkości. Sprawdza czy znajduje się ono na właściwym miejscu oraz czy wszystkie części serca są prawidłowo ze sobą połączone. Bada też najważniejsze naczynia krwionośne.

Podczas badania USG drugiego trymestru lekarz może zaobserwować np. przerost serca, albo nieprawidłowości w przegrodzie międzyprzedsionkowej oraz międzykomorowej, itp. Podczas tego badania lekarz będzie mógł zobaczyć bardzo dużo. Serce dziecka jest już wtedy dobrze wykształcone, ale nie zasłaniają go jeszcze żebra czy tkanka płucna.

Warto przeczytać: Co to jest USG 2D, 3D, 4D?

informacjaGdy w trakcie wykonywania badania w ciąży lekarz zauważy coś niepokojącego, wtedy kieruje przyszłą mamę na dalsze testy, w tym echo serca.

Wada serca u płodu – pomoże ją wykryć echo serca

Echo serca wykonuje się na wyspecjalizowanym aparacie do USG. Trwa od 30 minut do 1 godziny, wygląda jak zwykłe badanie USG, a pacjentka nie musi się do niego przygotowywać w żaden szczególny sposób. Ciężarna może je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli tylko posiada skierowanie od lekarza.

Badanie echokardiograficzne pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim częściom serca, ocenić czy funkcjonuje prawidłowo. Echo serca wykonuje się wtedy, gdy podczas standardowego badania USG lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości budowy i pracy serca, wady innych narządów wewnętrznych, obrzęk płodu czy nieprawidłową ilość płynu owodniowego.

Robi się je również przy podwyższonym poziomie przezierności karkowej (NT) , przy podejrzeniu wady genetycznej u płodu, po przebytych poronieniach oraz jeśli matka dziecka sama posiada jakąś chorobę serca.

Polecamy również: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne

Badania prenatalne dostarczają wiedzy, która może uratować dziecku życie. Mamie dają szansę na spokojną ciążę, a w razie wykrycia jakiejś wady dają też czas na przygotowania do opieki nad chorym maleństwem. Tak aby mogła zapewnić mu dobry start. Lekarze, wiedząc z jakim rodzajem schorzenia mają do czynienia mogą z kolei opracować skuteczny schemat leczenia takiego dziecka.

Współczesna medycyna dostarcza lekarzom szeroką gamę badań realizowanych w czasie ciąży. Wśród nich znajdziemy badania diagnostyczne oraz służące do oceny ryzyka rozwoju choroby badania przesiewowe.

Do tej drugiej grupy należą m.in. testy genetyczne wykonywane z krwi matki – to tzw. NIPT, czyli nieinwazyjne testy prenatalne (np. NIFTY, SANCO). Badaniem przesiewowym będzie też omówione wyżej USG.

badanie wes w ciążybadanie wes w ciąży

Dowiedz się więcej: USG genetyczne – na czym polega to badanie?


Autor: Natalia Jeziorskawww.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 26/02/2016, Data aktualizacji: 27/01/2022

3 odpowiedzi na “Badanie USG serca u płodu”

  1. doszka doszka pisze:

    Ja robiłam w pierwszej ciąży 3 badania usg genetyczne u dr Wioletty Rozmus-Warcholińskiej, która przyjme m.in, na żelaznej w katowicach. Badania wyszły dobre, dziecko urodziło sie zdrowe. W kolejnej znow poszlam do pani doktor, ale juz nestety maluszek nie byl w 100% zdrowy. potem robilam u niej echo serca plodu. Polecam. badania bardzo, bardzo dokladne, omawiane szczegolowo i na wysokiej jakosci sprzece robione

  2. […] W jednym z ostatnich artykułów czytelnicy poznali badanie USG serca u płodu. „Wykrycie wady serca u płodu na wczesnym etapie ciąży daje mu szanse na zdrowie i prawidłowy rozwój już po urodzeniu. Wady serca stanowią największą grupę wad wrodzonych rozpoznawanych u noworodków. Każdego dnia z jakąś wadą serca rodzi się 10 dzieci” – pisze serwis Badanieprenatalne.pl. Dlaczego warto wykonać badanie można przeczytać w artykule pod tym linkiem. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *