Badanie na celiakię - sprawdź, czy powinnaś je wykonać!Badaniaprenatalne.pl

Badanie na celiakię – sprawdź, czy powinnaś je wykonać!

Badanie na celiakię powie Ci, czy występują u Ciebie geny odpowiedzialne za tę chorobę. Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, może powodować szereg różnych objawów, np. zmęczenie, bóle głowy, afty, problemy z płodnością czy zaparcia. Tymczasem aż 95% chorych Polaków nie zdaje sobie z jej występowania.

Badanie na celiakię – na czym polega?

To prosty test DNA, który polega na pobraniu próbki – wymazu z policzka – a następnie jej analizie w laboratorium. Badanie na celiakię jest proste i bezbolesne, więc poleca się je także dzieciom, a jego wynik jest pewny.

Wykonując taki test możesz sprawdzić, czy obecne są geny HDQ2.2, HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8. Ich występowanie jest konieczne do aktywacji celiakii, dlatego choroba może wystąpić tylko u osób o określonych genach.

Badanie na celiakię – objawy, które mogą świadczyć o chorobie

Nieleczona celiakia może powodować m.in. problemy skórne, łamliwość włosów, rozdrażnienie, depresję, spadek koncentracji, spadek libido, kłopoty z potencją, anemię czy niepłodność. Tylko 10% chorych ma kłopoty z układem pokarmowym. Dotyczą one przede wszystkim dzieci, które mogą również wolno rosnąć i słabo się rozwijać.

Celiakia objawia się w sposób nieoczywisty, ponieważ w jej wyniku zostają zniszczone kosmki jelitowe, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Toksycznie działa na nie właśnie gluten. W konsekwencji pojawiają się niedobory, które powodują tak różne objawy.

Zobacz też: Celiakia może być przyczyną poronień

Badania na celiakię – grupy zwiększonego ryzyka

Realizację testu DNA zaleca się też w pewnych grupach osób – nawet wtedy, gdy nie występują u nich żadne objawy. Chodzi o osoby, które mają:

Przykładowo: jeśli masz Hashimoto, ryzyko wystąpienia celiakii jest u Ciebie aż 10 razy wyższe niż u innych osób!

Badanie na celiakię – o czym mówi wynik?

Rezultat badania na celiakię mówi o tym, czy obecne są u Ciebie geny odpowiadające za tę chorobę. Jeśli nie, można całkowicie wykluczyć to schorzenie i mieć pewność, że nigdy się nie pojawi. Jeśli natomiast geny te występują, konieczne jest sprawdzenie aktywności choroby, np. badaniem przeciwciał.

Jeśli masz genetyczną tendencję do wystąpienia celiakii, musi zostać uaktywniona pod wpływem czynnika środowiskowego, np. wieku (częściej chorują dzieci i osoby starsze), stresu, ciąży czy spadku odporności. Sama obecność genów nie świadczy więc jeszcze o zachorowaniu.


Badanie na celiakię – sprawdź, czy powinnaś je wykonać!
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

14/07/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij