Sens badań prenatalnych – korzyści i zagrożenia

sens badań prenatalnych korzyści i zagrożenia

Badania prenatalne zalecane są każdej przyszłej mamie. Dzięki nim możemy zyskać pewność, że nasze dziecko jest zdrowe. Mimo tego wiele ciężarnych się ich boi z powodu potencjalnych powikłań. Czy naprawdę jest się czego bać? Jaki jest sens wykonywania badań prenatalnych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – jakie dają korzyści?
  2. Czym grożą badania prenatalne?

Badania prenatalne – jakie dają korzyści?

Badania prenatalne pozwalają już na etapie ciąży sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe. Mogą one wykryć u płodu:

• Wady genetyczne np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau
• Wady serca
Wady cewy nerwowej

Każdej ciężarnej zaleca się wykonanie przesiewowych badań prenatalnych. Są to nieinwazyjne testy całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka. Zalicza się do nich USG genetyczne, test PAPP-A czy testy NIPT. Jeśli wykażą one pewne nieprawidłowości, to wykonywane są inwazyjne badania rozstrzygające. Najczęściej jest to amniopunkcja.

Dzięki badaniom prenatalnym możemy wykryć wadę wrodzoną na bardzo wczesnym etapie. Pozwala to lepiej przygotować się na przyjście na świat chorego dziecka. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet wdrożenie leczenia już w ciąży. Tak wczesne zdiagnozowanie wady zdecydowanie poprawia rokowania dziecka.

Zobacz również: Test NIFTY pro w domu – bezpiecznie, bez wizyty w przychodni w całej Polsce

Czym grożą badania prenatalne?

Wiele kobiet rezygnuje z wykonania badań prenatalnych w obawie o możliwe powikłania. Nie ma jednak się czego bać. Obecnie medycyna jest tak wysoko rozwinięta, że ryzyko jakichkolwiek powikłań jest niemal zerowe. Korzyści zdecydowanie je przewyższają.
Nieinwazyjne testy prenatalne wykonywane u większości ciężarnych są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka. W ogóle nie ingerują one w środowisko płodu. Są one obrazowe (USG) lub wykonywane na podstawie próbki krwi matki (test PAPP-A i testy NIPT). Nie ma więc tutaj żadnego zagrożenia.

A co z inwazyjnymi badaniami prenatalnymi, takimi jak amniopunkcja? Aktualnie wykonuje się je w oparciu o nowoczesne procedury, które zmniejszają ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Amniopunkcja wykonywana jest tylko przez doświadczonych specjalistów, a cały czas wykonywane jest badanie USG w celu zachowania bezpieczeństwa. Dzięki temu ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Pacjentka może więc bez żadnych obaw poddać się badaniu.

Oceń

Data publikacji: 18/04/2023, Data aktualizacji: 02/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *