W Polsce wykonuje się dwa rodzaje badań prenatalnych: nieinwazyjne i inwazyjne. Podział ten wynika z poziomu bezpieczeństwa poszczególnych badań. Wyjaśniamy, które badania prenatalne może wykonać każda kobieta w ciąży bez obaw, a których wykonanie lepiej dobrze przemyśleć.
Spis treści
Badania nieinwazyjne to badania, których przeprowadzenie nie naraża płód na niebezpieczeństwo.
Najbardziej znane wśród przyszłych mam jest USG. Dzięki niemu da się między innymi:
USG w ciąży powinno się wykonywać co najmniej 3 razy w trakcie całej ciąży. Jednak coraz więcej ginekologów wykonuje je częściej.
Między 11 a 14 tygodniem ciąży warto jego wyniki połączyć z wynikami tzw. testu podwójnego. Polega on na pobraniu krwi z żyły matki oraz oznaczeniu w niej poziomu białek PAPP-a, oraz wolnej podjednostki beta-hCG. Dzięki temu można ustalić, czy płód znajduje się w grupie ryzyka obciążenia chorobą genetyczną. Jeżeli tak jest, ginekolog kieruje pacjentkę w ciąży na jedno z badań inwazyjnych, aby ostatecznie ustalić stan zdrowia maluszka (badania inwazyjne opiszemy nieco szerzej w dalszej części artykułu).
Coraz większe zainteresowanie wśród pań w ciąży budzą też innowacyjne badania genetyczne z krwi matki – NIPT. Powszechnie wiadomo, że to budowa DNA w dużym stopniu decyduje o tym, czy płód urodzi się zdrowy. A niektóre warianty badań wolnego DNA płodu mają bardzo szeroki zakres analizy. Przykładowo, jeden z wariantów badań NIPT, NIFTY PRO polega na sprawdzeniu wszystkich genów dziecka w kierunku kilkudziesięciu nieprawidłowości.
Ich inwazyjność polega na tym, że pobranie próbki do badania wiąże się z koniecznością pewnej ingerencji w środowisko życia dziecka. Niesie to ze sobą ryzyko powikłań w postaci na przykład infekcji wewnątrzmacicznej lub przedwczesnego porodu. Warto wiedzieć, że jest ono niewielkie – na poziomie 0,5-1%. Badania te mają charakter diagnostyczny, czyli służą do potwierdzenia lub zaprzeczenia istnienia choroby. W przypadku ciąży sprawdza się DNA płodu, ale w tym celu trzeba uzyskać jego próbkę. Jest to możliwe dzięki:
Wszystkie z nich przeprowadza się pod kontrolą USG.
Data publikacji: 19/03/2025
Dodaj komentarz