Jakie badanie krwi wykaże ciążę?

jakie badanie krwi wykaże ciążę

Ciążę możemy potwierdzić, wykonując badanie krwi. Dzięki niemu jednoznacznie dowiemy się, czy spodziewamy się dziecka. Warto więc je wykonać, jeśli podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia. Ale jakie badanie krwi wykaże ciążę? Jak dokładnie się je przeprowadza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie badanie krwi wykaże ciążę? Badanie Beta HCG
  2. Kiedy wykonać badanie beta HCG?
  3. Jak się przygotować do badania beta HCG?
  4. Pozytywny wynik badania beta HCG a ciąża

Jakie badanie krwi wykaże ciążę? Badanie Beta HCG

Badanie krwi na obecność hormonu beta HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) jest powszechnie stosowanym i niezwykle skutecznym narzędziem diagnostycznym w potwierdzaniu ciąży. Beta HCG jest hormonem ciążowym wytwarzanym przez komórki syncytiotrofoblastu, czyli elementu rozwijającego się łożyska. Niemożliwe jest więc wykrycie tego hormonu u kobiet, które nie spodziewają się dziecka.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Kiedy wykonać badanie beta HCG?

Najlepszym czasem na wykonanie badania HCG jest zazwyczaj kilka dni po spodziewanej dacie miesiączki. Hormon HCG zaczyna być wytwarzany w organizmie kobiety tuż po zagnieżdżeniu się w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Jego stężenie wzrasta z każdym dniem. Kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki będzie już więc na tyle wysokie, że w badaniu uda nam się potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Jak się przygotować do badania beta HCG?

Badanie beta HCG bez problemu wykonamy w każdym laboratorium. Wybierzmy więc najlepszą dla nas placówkę. Wykonanie tego badania jest bardzo proste – pielęgniarka pobiera krew żylną tak jak w przypadku morfologii. Następnie trafia ona do analizy. Do badania tego nie musimy się przygotowywać w żaden sposób. Nie jest konieczne bycie na czczo. Nie potrzebujemy także żadnego skierowania od lekarza.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży

Pozytywny wynik badania beta HCG a ciąża

Badanie beta HCG jest jedną z najbardziej niezawodnych metod potwierdzających ciążę. Świadczy o niej wynik wyższy niż 5 mlU/ml. Stężenie hormonu powinno być wyższe z każdym dniem, dlatego badanie to warto powtórzyć kilka dni po otrzymaniu pierwszego wyniku.
Niestety wykrycie stężenia hormonu beta HCG nie zawsze oznacza prawidłowo rozwijającą się ciążę. Stężenie to jest wykrywalne także w przypadku ciąży pozamacicznej. Z wynikiem badania beta HCG warto więc udać się do ginekologa. Wykona on badanie USG, w którym sprawdzi, czy ciąża na pewno rozwija się prawidłowo.

Oceń

Data publikacji: 17/01/2024, Data aktualizacji: 05/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *