Co trzeba wiedzieć o bezpieczeństwie testów prenatalnych?

bezpieczeństwo testów prenatalnych

Wiele przyszłych mam obawia się testów prenatalnych ze względu na bezpieczeństwo swojego dziecka. Rezygnują one ze skorzystania z cennych narzędzi diagnostycznych, ponieważ obawiają się powikłań. Czy rzeczywiście testy prenatalne nie są bezpieczne? Do czego mogą prowadzić? Sprawdź w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Testy prenatalne – czy są bezpieczne?
  2. Czy nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne?
  3. Czy inwazyjne testy prenatalne są bezpieczne?

Testy prenatalne – czy są bezpieczne?

Testy prenatalne to wspaniałe narzędzia diagnostyczne. Dzięki nim jeszcze przed porodem możemy wykryć u dziecka problemy zdrowotne, takie jak wady serca czy choroby genetyczne. Ich wykonanie zaleca się każdej kobiecie ciężarnej.
Bezpieczeństwo testów prenatalnych zależy przede wszystkim od tego, z jakim badaniem mamy do czynienia. Dzielą się one na inwazyjne i nieinwazyjne.

Na początku zawsze wykonujemy badania z tej drugiej grupy. Są one bezpieczne i nie ingerują w środowisko płodu. Badania inwazyjne wykonuje się, dopiero gdy otrzymamy nieprawidłowy wynik testu nieinwazyjnego.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Czy nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne?

Nieinwazyjne badania prenatalne nie ingerują w środowisko płodu. Nie mogą więc spowodować żadnych powikłań. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne dla płodu i kobiety ciężarnej. Przykłady tego typu testów to:

  • USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, które wykonuje się tak, jak zwykłe USG. Używa się jednak do tego nowocześniejszego sprzętu.
  • Test PAPP-A – jest to analiza krwi matki pod kątem stężenia białka PAPP-A.
  • Test NIPT – jest to badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się we krwi matki. Do wykonania analizy wystarczy jej próbka, którą pobiera się jak do zwykłej morfologii. Najszersze badanie tego typu, test NIFTY pro, jest w stanie rozpoznać u dziecka aż 94 choroby.

Czy inwazyjne testy prenatalne są bezpieczne?

Jeśli nieinwazyjne testy prenatalne wykażą jakieś nieprawidłowości, to konieczne jest wykonanie badań inwazyjnych. Są to testy, które ingerują w środowisko płodu. Mogą więc wywołać pewne powikłania.

Najbezpieczniejszym inwazyjnym testem prenatalnym jest amniopunkcja. To właśnie to badanie wykonuje się najczęściej. Amniopunkcję wykonuje się na podstawie próbki płynu owodniowego, która jest pobierana poprzez nakłucie powłok brzusznych. Jest to badanie inwazyjne, ale ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań wynosi zaledwie 0,1%. Nie ma więc powodu do obaw.

Oceń

Data publikacji: 28/06/2023, Data aktualizacji: 01/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *