30 tydzień ciąży - jakie badanie prenatalne warto przeprowadzić?

Badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży – jaki test warto przeprowadzić na tym etapie?

badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży

Większość badań prenatalnych wykonuje się jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży. Istnieją jednak komplikacje, które mogą pojawić się później. Warto więc nie rezygnować z diagnostyki prenatalnej także na późniejszych etapach ciąży. Sprawdź, jakie badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży warto wykonać!

Spis treści:

  1. Badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży – na czym polega?
  2. Badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży – co sprawdza?
  3. Badania prenatalne w 30 tygodniu ciąży a pozostała diagnostyka prenatalna

Badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży – na czym polega?

Badanie prenatalne wykonywane w 30 tygodniu ciąży to badanie ultrasonograficzne (USG). Jest ono przeprowadzane dokładnie między 28 a 32 tygodniem ciąży. 30 tydzień jest więc świetnym momentem na przeprowadzenie tej procedury.

Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży

Badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży – co sprawdza?

Badanie prenatalne w 30 tygodniu ciąży sprawdza przede wszystkim ułożenie dziecka w jamie macicy. W tym czasie maluszek powinien już powoli układać się w pozycji do porodu, czyli główką w dół. Nie powinniśmy jednak się niepokoić, jeśli w 30 tygodniu ciąży nie jest on jeszcze w prawidłowej pozycji. Niektóre dzieci główką w dół obracają się dopiero kilka dni przed porodem.

W trakcie badania prenatalnego w 30 tygodniu ciąży lekarz dokładnie ocenia budowę anatomiczną dziecka. W tym celu dokonuje pomiarów:

  •  Wymiaru dwuciemieniowego główki płodu (BPD)
  •  Obwodu główki (HC)
  •  Wymiaru poprzecznego móżdżku (TCD)
  •  Długości kości udowej (FL)
  •  Długości kości ramiennej (HL)
  •  Obwodu brzucha płodu (AC)

Podczas badania prenatalnego w 30 tygodniu ciąży lekarz może ocenić także stan i lokalizację łożyska oraz ilość płynu owodniowego.

Badania prenatalne w 30 tygodniu ciąży a pozostała diagnostyka prenatalna

USG jest jedynym badaniem prenatalnym, które wykonuje się w 30 tygodniu ciąży. Pozostałe testy prenatalne przeprowadzane są dużo wcześniej. Nieinwazyjne testy przesiewowe wykonuje się w pierwszym trymestrze – test PAPP-A od 11 do 13 tygodnia, a badania wolnego płodowego DNA od 10 tygodnia ciąży.
W ramach diagnostyki prenatalnej konieczne może być także przeprowadzenie testów inwazyjnych, takich jak amniopunkcja. Takie badania wykonuje się jedynie w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego. Są one przeprowadzane między 15 a 20 tygodniem ciąży. Ich wykonanie na późniejszym etapie ciąży mogłoby znacznie zwiększyć ryzyko rozwoju powikłań.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *