Badanie hCG i inne badania krwi w ciąży

badanie hCG w ciąży, badania krwi w ciąży

U kobiet, które są w ciąży, już w pierwszych tygodniach ciąży lekarz zleca wykonanie całego szeregu badań. Czym jest badanie hCG? Jakie inne badania krwi wykonuje się w ciąży? Zapraszamy do lektury naszego artykułu poruszającego zagadnienie badań krwi w ciąży.

Najważniejsze informacje:

1. Badanie krwi w ciąży – czym jest badanie hCG?
2. Kiedy wykonać badanie hCG w ciąży?
3. O czym może świadczyć nieprawidłowy wynik badania hCG?
4. Jakie inne badania krwi wykonuje się w ciąży?

Badanie krwi  w ciąży – czym jest badanie hCG?

Badanie hCG (inaczej badanie beta hCG) to badanie, mające na celu określić poziom gonadotropiny kosmówkowej w organizmie. To hormon, który jest produkowany najpierw przez rozwijający się zarodek, a następnie przez łożysko – z tego też powodu jego stężenie w ciąży wzrasta. Hormon hCG jest konieczny, by organizm mógł wytwarzać inny hormon – progesteron, odpowiedzialny za prawidłowy przebieg ciąży. Można go wykryć w badaniu krwi ciężarnej.

Kiedy wykonać badanie hCG?

Badanie hCG wykonuje się, by potwierdzić lub wykluczyć, czy pacjentka jest w ciąży. Test potrafi wykryć ciążę już w około 7 – 10 dni po zapłodnieniu, jednak, by wynik badania był wiarygodny, najlepiej wykonać je po terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli badanie beta-hCG w moczu i badanie krwi wykazały ciążę, w następnej kolejności wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG).

Badanie hCG stosuje się również na późniejszych etapach w ciąży, w celu monitorowania rozwoju dziecka, jest ono wykonywane także u kobiet niebędących w ciąży oraz u mężczyzn, w diagnostyce nowotworów (np. przy podejrzeniu raka jajnika lub raka jąder).

Badanie krwi – ciąża – o czym może świadczyć nieprawidłowy wynik badania hCG?

Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom hCG może świadczyć o ciąży bliźniaczej lub o tym, że wystąpiły pewne nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Zbyt niski poziom hCG może wskazywać na poronienie lub ciążę pozamaciczną, natomiast zbyt wysoki jest charakterystyczny dla zespołu Downa oraz chorób nowotworowych trofoblastu.

Jakie inne badania krwi wykonuje się w ciąży?

Poza badaniem HCG w ciąży wykonuje się także inne badania krwi, takie jak:

  • badanie morfologii krwi – to badanie, które w ciąży należy wykonywać regularnie co miesiąc, aby jego wyniki były wiarygodne, badanie musi zostać wykonane na czczo,
  • grupa krwi z czynnikiem Rh – badanie jest ważne w kontekście konfliktu serologicznego, wykonuje się je do 10 tygodnia ciąży,
  • poziom glukozy we krwi na czczo – badanie powinno zostać wykonane podczas pierwszej wizyty u ginekologa, ma ono na celu wykluczenie u ciężarnej cukrzycy.
  • Zlecane badania to także testy w kierunku takich chorób jak kiła, toksoplazmoza czy różyczka, badania w kierunku HIV oraz badanie na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV). Z krwi wykonuje się również badania biochemiczne oraz badania genetyczne, mające na celu wykrycie u dziecka zagrażających jego zdrowiu chorób i wad genetycznych (badania prenatalne).

informacjaWAŻNE: Niewykonanie podstawowych badań krwi  w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych, a także ryzyko poronienia i utraty ciąży. Jeśli podejrzewasz u siebie ciążę lub jesteś w ciąży, zgłoś się niezwłocznie do lekarza ginekologa.


Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/04/2020, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *