Badania prenatalne – co badają?

badania prenatalne co badają

W okresie ciąży badania prenatalne odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia dziecka. Pozwalają one na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych oraz monitorowanie rozwoju płodu. Sprawdź, co dokładnie badają badania prenatalne i jakie testy warto wykonać!

Spis treści:

  1. Czym są badania prenatalne?
  2. Rodzaje badań prenatalnych
  3. Badania prenatalne – co badają?

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne to zespół testów diagnostycznych przeprowadzanych w ciąży w celu oceny zdrowia zarodka lub płodu oraz stanu zdrowia matki. Dzięki nim jeszcze w trakcie ciąży wykryć możemy u płodu wady wrodzone, takie jak zespół Downa, wady serca, zespół Turnera czy wady cewy nerwowej.

Rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne dzieli się na testy inwazyjne i nieinwazyjne. Pierwsza grupa to badania, w których trakcie ingeruje się w środowisko płodu. Ich wykonanie wiąże się więc z niewielkim ryzykiem rozwoju powikłań. Druga grupa badań jest w pełni bezpieczna. Nie wiąże się ona z żadnym ryzykiem pojawienia się komplikacji, ponieważ w trakcie wykonywania tych badań nie ingeruje się w środowisko płodu.

Zobacz również: Ile kosztują badania w ciąży?

Badania prenatalne – co badają?

Badania prenatalne to dość duża grupa różnych testów. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca każdej przyszłej mamie, aby wykonała USG genetyczne oraz test PAPP-A. Prenatalne badanie ultrasonograficzne wykonuje się tak jak standardowe USG. Z kolei test PAPP-A to nieinwazyjne badanie, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Dzięki tym badaniom u płodu wykryć można trzy najpowszechniejsze trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau.

Dużo szerszy zakres analizy ma inne nieinwazyjne badanie prenatalne – test Prenatal testDNA Karyo Plus. Dzięki niemu u płodu wykryć można:

  • Trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau, trisomia chromosomu 9 czy trisomia chromosomu 22
  •  Aneuploidie chromosomów płci, takie jak zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół Jacobsa czy trisomia chromosomu X
  •  Zespoły delecji i duplikacji, takie jak zespół DiGeorge’a czy choroba kociego krzyku

Ponadto badanie to umożliwia przyszłym rodzicom poznanie płci dziecka. Wszystko to jest możliwe na podstawie jednej próbki krwi kobiety ciężarnej. Jest więc to procedura nieinwazyjna, bezbolesna i komfortowa dla przyszłej mamy.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *