Badania prenatalne bliźniaków – jakie najlepiej wykonać?

badania prenatalne bliźniaków

Ciąża bliźniacza jest ciążą podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że szanse na wystąpienie powikłań są większe niż w przypadku ciąży pojedynczej. Musimy więc wykonać niezbędne badania, w których sprawdzimy, czy rozwój naszych dzieci przebiega prawidłowo. Konieczne są m.in. badania prenatalne bliźniaków. Sprawdź, które z nich najlepiej wykonać!

Spis treści:

  1. Diagnostyka prenatalna w ciąży bliźniaczej
  2. Badania prenatalne bliźniaków – które z nich przeprowadzić?

Diagnostyka prenatalna w ciąży bliźniaczej

Dzięki diagnostyce prenatalnej u dziecka wykryć możemy wady wrodzone, takie jak choroby genetyczne. Prawdopodobieństwo rozwoju takich schorzeń w przypadku bliźniaków jest większe niż w przypadku ciąży pojedynczej. Wykonanie testów prenatalnych jest więc kluczowe. Żadna przyszła mama nie powinna z nich rezygnować.

Zobacz również: Najlepszy czas na badania prenatalne – kiedy wykonać diagnostykę?

Badania prenatalne bliźniaków – które z nich przeprowadzić?

W przypadku ciąży bliźniaczej poleca się wykonanie następujących badań prenatalnych:

  • USG genetyczne – jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które przeprowadza się tak samo, jak w przypadku ciąży pojedynczej. Podczas badania do brzucha ciężarnej przykładana jest głowica emitująca ultradźwięki, a na monitorze pojawia się obraz. W trakcie USG lekarz zmierzy u dzieci kilka istotnych parametrów, co pozwoli na diagnostykę wad wrodzonych.
  •  Test PAPP-A – do wykonania tego badania potrzebna jest próbka krwi kobiety ciężarnej. Jest ona analizowana pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu wykryć można zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Jest to polecane badanie, ale w przypadku bliźniaków jego czułość jest nieco niższa niż w przypadku ciąż pojedynczych.
  •  Test NIFTY pro – jest to badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA), do którego potrzebna jest jedynie próbka krwi ciężarnej. W badaniu rozpoznany może zostać zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Test NIFTY pro umożliwia również poznanie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.

Nie zawsze poznamy jednak dokładną płeć obu płodów. Badanie wykrywa chromosom Y. Jeśli zostanie on wykryty, to przynajmniej jedno z dzieci jest chłopcem. Jeśli chromosom Y nie zostanie rozpoznany, to na świat przyjdą dwie dziewczynki.
Trzy wymienione badania to testy przesiewowe. Jeśli wykażą one jakiekolwiek nieprawidłowości, to konieczne będzie wykonanie dalszej diagnostyki.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *