Badania prenatalne – 14 tydzień ciąży

badania prenatalne 14 tydzień

Badania prenatalne odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia matki i dziecka podczas ciąży. Część z nich wykonać powinnyśmy w 14 tygodniu ciąży. Jakie badania warto wykonać na tym etapie? Jak dokładnie się je wykonuje? Przeczytaj w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Czym są badania prenatalne?
  2. Badania prenatalne – 14 tydzień ciąży

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne to zestaw procedur medycznych mających na celu ocenę zdrowia matki i rozwijającego się płodu podczas ciąży. Wykonywane w odpowiednim momencie, pozwalają na wcześniejsze wykrywanie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiednich działań w celu zapewnienia zdrowego przebiegu ciąży. Są więc zalecane każdej kobiecie, która spodziewa się dziecka.

Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży

Badania prenatalne – 14 tydzień ciąży

W 14 tygodniu ciąży kobieta powinna wykonać następujące badania prenatalne:

  •  Badanie USG genetyczne – w 14. tygodniu ciąży to jedno z najważniejszych badań. Jest to już ostatni dzwonek na jego wykonanie. Pozwala ono na dokładne obejrzenie rozwoju płodu, sprawdzenie istotnych parametrów oraz ocenę struktury narządów wewnętrznych. Dzięki niemu lekarz może zauważyć oznaki takich schorzeń jak zespół Downa czy wady serca.
  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Jest ona pobierana tak, jak do zwykłej morfologii. Pobrana krew analizowana jest pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu u płodu wykryć można trzy najczęstsze trisomie – zespół Downa, zespół Edwarda oraz zespół Patau.
  •  Test NIPT (badanie wolnego płodowego DNA) – są to nieinwazyjne badania o bardzo wysokiej czułości. Do ich wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi matki, w której znajduje się DNA dziecka. Jest ono z niej wyizolowane, a następnie poddawane analizie. Jednym z testów tego typu jest test NIFTY pro. Jego zakres to aż 94 wady wrodzone. Badania te pozwalają także na poznanie płci dziecka, jeśli przyszli rodzice sobie tego życzą.
    Jeśli badania te wykażą nieprawidłowości, to konieczne będzie wykonanie inwazyjnego badania prenatalnego. Dzięki temu otrzymamy potwierdzenie diagnozy. Najczęściej jest nim amniopunkcja, ponieważ niesie ona najmniejsze ryzyko rozwoju powikłań. Przeprowadzenie tego badania prenatalnego nie jest jednak możliwe w 14 tygodniu ciąży. Wykonać możemy je najwcześniej w 15 tygodniu.
Oceń

Data publikacji: 16/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *