Badania genetyczne w ciąży po 35 roku życia – czym są i dlaczego warto je wykonać?

Badania genetyczne w ciąży po 35 roku życia - czym są i dlaczego warto je wykonać?

Badania prenatalne w ciąży po 35 roku życia zalecane są do przeprowadzenia każdej kobiecie. W pierwszej kolejności proponowane są zwykle nieinwazyjne badania, wśród których badaniami genetycznymi są badania wolnego płodowego DNA. Dopiero gdy wskażą na podwyższone ryzyko choroby, wykonuje się inwazyjne badania diagnostyczne – badania genetyczne z próbki z otoczenia płodu. Sprawdź, czym są badania genetyczne w ciąży i jakie korzyści z nich wynikają.

Wiek 35 lat to jedno z podstawowych wskazań do tego, by wykonać genetyczne badania prenatalne, które pozwolą na potwierdzenie bądź wykluczenie choroby dziecka jeszcze na etapie życia płodowego. W większości wypadków przynoszą rodzicom spokój – bezcenny dla mamy i rozwijającego się dziecka. Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości, w wielu sytuacjach umożliwiają rozpoczęcie leczenia jeszcze podczas ciąży lub zaplanowanie schematu postępowania od razu po narodzinach dziecka.

Badania prenatalne najczęściej przynoszą rodzicom spokój a w przypadku nieprawidłowości zwiększają szansę na poprawę stanu zdrowia dziecka i jego funkcjonowanie w przyszłości.

Spis treści:

  1. Badania genetyczne w ciąży po 35 roku – badania genetyczne z krwi
  2. Badania genetyczne w ciąży po 35 roku – badania genetyczne z próbki z otoczenia płodu

Badania genetyczne w ciąży po 35 roku – badania genetyczne z krwi

Badania genetyczne w ciąży po 35 roku życia oparte na badaniu wolnego płodowego DNA mają nieinwazyjny charakter. Wykonuje się je z krwi mamy, więc są w pełni bezpieczne – nie wiążą się z żadnymi komplikacjami lub ryzykiem poronienia. Dostępne są już po 10 tygodniu ciąży. Zastosowana w nich metoda badawcza pozwala na uzyskanie wysokiej czułości, nawet powyżej 99%.

Jednym z takich badań jest test NIFTY pro – obecny w Polsce od kilku lat. To badanie z krwi ma bardzo szeroki zakres analizowanych zaburzeń – wykrywa aż 94 nieprawidłowości genetyczne.

Badania genetyczne w ciąży po 35 roku – badania genetyczne z próbki z otoczenia płodu

Badania genetyczne w ciąży po 35 roku polegające na pobraniu próbki bezpośrednio z otoczenia płodu (np. płynu owodniowego) wykonuje się, gdy wcześniejsze badania wskazały zwiększone ryzyko nieprawidłowości u dziecka. Podstawowa ich zaleta to możliwość precyzyjnego zdiagnozowania szerokiego zakresu zaburzeń w rozwoju płodu – mogą wykryć nawet 200 nieprawidłowości. Badania przeprowadzane są między 11 a 20 tygodniem ciąży.

Jednym z takich badań jest amniopunkcja, wykonywana między 13 a 19 tygodniem ciąży. Ze względu na najmniejsze ryzyko powikłań, to najczęściej zalecane inwazyjne badanie prenatalne.

Zdjęcie: dash/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Oceń

Data publikacji: 24/11/2021, Data aktualizacji: 17/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *