3 propozycje ważnych badań prenatalne dla przyszłych mam

ważne badania prenatalne dla przyszłych mam

Każda przyszła mama chce, żeby jej dziecko rozwijało się i wzrastało zdrowo. Aby potwierdzić prawidłowy rozwój płodu, powinna ona wykonać badania prenatalne. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne wady wrodzone u dziecka i zaplanować ich leczenie. Przedstawiamy więc 3 propozycje badań prenatalnych dla przyszłych mam.

Spis treści:

  1. USG genetyczne
  2. Badania wolnego płodowego DNA
  3. Badania inwazyjne

USG genetyczne

USG genetyczne to najbardziej podstawowe badanie prenatalne. Umożliwia ono lekarzowi ocenę rozwoju płodu w trójwymiarze. Badanie to jest bezpieczne dla dziecka i matki. Przeprowadza się je tak, jak standardowe USG. Lekarz używa do tego innego sprzętu, ale z perspektywy pacjentki wszystko wygląda bardzo podobnie.
W trakcie USG genetycznego lekarz sprawdza anatomię płodu, jego ruchy, budowę narządów wewnętrznych oraz stan łożyska. Ocenia on w nim także, takie parametry jak przezierność fałdu karkowego, długość ciemieniowo-siedzeniowa czy budowa kości nosowej.
W USG genetycznym lekarz może wykryć u płodu takie wady genetyczne jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Możliwe jest również rozpoznanie wad serca oraz wad cewy nerwowej.

Zobacz również: Badania prenatalne – na ratunek dziecku!

Badania wolnego płodowego DNA

Kobietom ciężarnym zaleca się wykonanie badań wolnego płodowego DNA (cffDNA). Są to tzw. testy typu NIPT. Badania te są całkowicie nieinwazyjne. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi matki, z której wyizolowuje się DNA płodu. Są to badania przesiewowe, ale ich czułość szacuje się na ponad 99%.

Testy typu NIPT wykonać możemy w różnych wariantach. Najczęściej przyszłe mamy decydują się na test NIFTY pro, ponieważ ma on najszerszy zakres. Dzięki niemu u płodu wykryć można nawet 94 choroby. W trakcie badania zidentyfikowana może zostać również płeć dziecka.

Badania inwazyjne

Prenatalnych badań inwazyjnych nie wykonuje się u każdej ciężarnej. Są one wskazane tylko w przypadkach, w których badanie nieinwazyjne wykazały jakiekolwiek nieprawidłowości. Dzięki testowi inwazyjnemu możemy potwierdzić postawioną diagnozę.
Najczęściej wykonywanym badaniem inwazyjnym jest amniopunkcja. Przeprowadza się ją na podstawie próbki płynu owodniowego, który jest pobierany poprzez nakłucie brzucha ciężarnej. Wiele ciężarnych obawia się tej procedury z obawy na ryzyko powstania komplikacji. Jest ono jednak tak niewielkie, że nie ma tutaj powodu do obaw.

Oceń

Data publikacji: 17/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *