Wskazania do wykonania badania NIFTY

Test NIFTY - co warto wiedzieć o badaniu

Test NIFTY to nowoczesna diagnostyka prenatalna, którą można zlecić w laboratorium genetycznym. Badanie nie jest refundowane w ramach NFZ, jednak nie brakuje par, które decydują się na wykonanie analizy. Badanie NIFTY jest najszersze na rynku i co ważne – można je wykonywać już od 10 tygodnia ciąży.

Test NIFTY – co warto wiedzieć o badaniu?
Testy NIFTY – cena, refundacja NFZ
Gdzie zrobić test NIFTY i jak się umówić?
Test NIFTY – wskazania

Test NIFTY – co warto wiedzieć o badaniu?

Test NIFTY to badanie prenatalne, które jest całkowicie nieinwazyjne wykrywające ponad 90 schorzeń genetycznych płodu. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi żylnej pobieranej od matki dziecka. W krwi ciężarnej można wyodrębnić cffDNA, czyli materiał genetyczny płodu – frakcja płodowa optymalna do wykonania badania występuje od 10 tygodnia ciąży. Przy wykonywaniu badania NIFTY nie ma żadnego ryzyka poronienia, co jest ogromną zaletą tej nowoczesnej diagnostyki.

Testy NIFTY – cena, refundacja NFZ

Testy NIFTY nie są refundowane w ramach NFZ – zainteresowane pacjentki mogą wykonać badanie prywatnie, opłacając je z własnej kieszeni. Test NIFTY cena to w chwili obecnej około 2000-2300 złotych. Ostateczna cena testu NIFTY zależy jednak od wybranego laboratorium oraz od zakresu testu – może on zostać połączony także z innymi badaniami prenatalnymi.

Gdzie zrobić test NIFTY i jak się umówić?

Test NIFTY – gdzie zrobić badanie? Test NIFTY można wykonywać w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju. Warto wybierać sprawdzone placówki autoryzowane – ich listę można znaleźć na stronie badanienifty.pl. W celu umówienia się na badanie wystarczy zadzwonić do laboratorium lub skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej. Możliwe jest pobranie próbki w punkcie lub w domu pacjentki.

Test NIFTY – wskazania

Test NIFTY może zostać wykonany w każdej ciąży, dzięki czemu przyszli rodzice mogą poznać stan zdrowia genów dziecka już na początku ciąży. Wskazaniami do wykonania badania jest wiek matki powyżej 35 roku życia, przypadki zaburzeń genetycznych w rodzinie, problemy z płodnością czy nawracające poronienia. Badanie warto wykonać również wtedy, kiedy inne badania prenatalne wskazują na możliwe nieprawidłowości.

Oceń

Data publikacji: 25/07/2022, Data aktualizacji: 23/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *