Wolne płodowe DNA – badania wykonywane podczas ciąży.

Wolne płodowe DNA - DNA plodu we krwi matki, Jakie badania robi się z wolnego płodowego DNA, Od którego tygodnia ciąży we krwi matki jest wolne płodowe DNA dziecka, Wolne płodowe DNA w testach NIPT

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym matka jeszcze nienarodzonego dziecka powinna dołożyć wszelkich starań, aby płód miał zapewniony odpowiedni spokój i warunki do prawidłowego rozwoju. Podczas stanu brzemienności możliwe jest również wykonanie badań genetycznych, które pozwolą we wczesnym stadium wykryć różnego rodzaju choroby dziedziczne lub wykluczyć możliwość ich powstania w dalszym życiu. Badania te można wykonać podczas trwania ciąży, dzięki odpowiednio pobranemu materiałowi, jakim jest wolne płodowe DNA.

Wolne płodowe DNA – DNA płodu we krwi matki
Jakie badania robi się z wolnego płodowego DNA?
Od którego tygodnia ciąży we krwi matki jest wolne płodowe DNA dziecka?
Wolne płodowe DNA w testach NIPT

Wolne płodowe DNA – DNA płodu we krwi matki

Wolne płodowe DNA to materiał genetyczny krążący w obiegu matki, dzięki któremu możliwa jest analiza i ocena kodu genetycznego rozwijającego się płodu. Krążenie we krwi matki wolnego DNA nienarodzonego dziecka jest stanem normalnym, fizjologicznie zgodnym. Są to krótkie elementy genowe pochodzące głównie z łożyska przez które płód połączony jest z ciałem kobiety. Fragmenty te są znacznie mniejsze od materiału genetycznego matki, dlatego możliwe jest ich łatwe wychwycenie.

Jakie badania robi się z wolnego płodowego DNA?

Głównym i najbardziej popularnym badaniem, do którego wykorzystuje się wolne płodowe DNA jest test NIPT. To nieinwazyjne, prenatalne badanie genetyczne, które powinna wykonać każda przyszła matka. Badanie to jest w stanie wykryć nawet do 94 chorób genetycznych. Pozwala podjąć wiele ważnych decyzji, jak również przygotować się na skuteczne i szybkie leczenie dziecka.

Od którego tygodnia ciąży we krwi matki jest wolne płodowe DNA dziecka?

Wolne płodowe DNA dziecka w krwi matki ujawnia się około 10 tygodnia ciąży. Jest to również czas zalecany do wykonania testów genetycznych – NIPT. Wcześniejszy pobór materiału nie przyniesie oczekiwanych i wiarygodnych wyników.

Wolne płodowe DNA w testach NIPT

Wolne płodowe DNA, które znajduje się we krwi matki może zostać poddane dokładnej analizie. Dzięki specjalistycznym metodom i technologii możliwe jest wykrycie chorób genetycznych i sprawdzenie kodu dziecka pod względem 94 zaburzeń. To jedno z najbardziej przełomowych badań ostatnich lat, dających szansę na szybkie wykrycie różnorodnych wad i dysfunkcji rozwojowych dziecka.

Oceń

Data publikacji: 31/07/2020, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.