Trombofilia badanie cena – na czym polega i czy warto je wykonać?

Trombofilia badanie cena - jaki jest koszt badania

Trombofilia wrodzona to zapisana w naszych genach tendencja do tworzenia się zakrzepów w tętnicach i żyłach. Tendencja ta wynika z mutacji w genach, które dziedziczy się po rodzicach. Trombofilia badanie cena zwiększa również ryzyko poronienia, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie tego badania w czasie ciąży lub tuż przed nią, kiedy przyszli rodzice są dopiero na etapie planowania potomstwa.

Trombofilia badanie cena – jaki jest koszt badania?
Trombofilia badanie cena – dlaczego warto zrobić badanie?
Trombofilia badanie cena – czy trombofilia jest uleczalna?
Trombofilia badanie cena – jakie są konsekwencje nieleczonej trombofilii?

Trombofilia badanie cena – jaki jest koszt badania?

Ceny za badanie na trombofilię są różne. Zależy to od zakresu testów. Trombofilia badanie cena obejmuje mutacje czynnika V Leiden, VR2, PAI-1, genu protrombiny i dodatkowo genu MTHFR i całość kosztuje około 400 złotych. Warto podkreślić, że badanie wszystkich genów jednocześnie jest dużo tańsze, niż analiza poszczególnych genów osobno.

Trombofilia badanie cena – dlaczego warto zrobić badanie?

Trombofilia wrodzona powstaje na podłożu genetycznym i nie daje żadnych objawów. Zatem bardzo ciężko jest wykryć trombofilię, ponieważ jedyną przesłanką do wykonania badań jest wcześniejsza choroba kogoś z rodziny. W tym celu wykonuje się badanie genetyczne wymazu śliny pobranej z wewnętrznej strony policzka. Badanie to wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ DNA związanie z trombofilią jest niezmienne. Kobiecie ciężarnej warto badanie zlecić we wczesnej ciąży, by w razie choroby podjąć odpowiednią profilaktykę i leczenie.

Trombofilia badanie cena – czy trombofilia jest uleczalna?

Trombofilia badanie cena jest nieuleczalna, ponieważ genów związanych z tą chorobą nie da się wyeliminować. Jeśli jednak pacjent ma świadomość, że posiada je w swoim organizmie, to może rozpocząć skuteczną profilaktykę, która polega na przyjmowaniu dużej ilości płynów i niepodejmowanie aktywności wiążących się z czynnikami ryzyka. Jeżeli natomiast na trombofilię cierpi kobieta w ciąży, to odpowiedzialne jest przyjmowanie w jej trakcie leków przeciwzakrzepowych.

Trombofilia badanie cena – jakie są konsekwencje nieleczonej trombofilii?

Trombofilia badanie cena, która nie jest leczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli skrzep oderwie się od miejsca, w którym powstał to w bardzo szybkim tempie przemieszcza się do tętnicy płucnej, gdzie może dojść, w wyniku tego do zatoru i zawału płuc, a wynikiem przemieszczenia skrzepu do mózgu jest udar. Może to doprowadzić do poważnego upośledzenia organizmu, a nawet śmierci.

Oceń

Data publikacji: 23/09/2022, Data aktualizacji: 24/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *