Test NIPT

ciąża eugeniczna

Test NIPT jest genetycznym i nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Korzysta ono z metody analizy wolnego płodowego DNA. Można wykonać go już po 10. tygodniu ciąży. Bardzo ważne jest to, iż czułość testów NIPT charakteryzuje się wysoką czułością. Jest to przede wszystkim bezpieczne badanie, gdyż wystarczy pobrać krew matki.

Jakie testy NIPT są dostepne w Polsce?
Test NIFTY pro – najszerszy test NIPT w Polsce
Test SANCO- jako test NIPT – czym sie rózni od badania NIFTY?
Test Harmony jako test NIPT – czym sie rózni od testu NIFTY pro?

Jakie testy NIPT są dostępne w Polsce?

Dostępne testy NIPT w Polsce stanowią genetyczne badania prenatalne. Są one wykonywanie wyłącznie prywatnie, gdyż nie refunduje ich NFZ. Test NIFTY był pierwszym testem, który został wykonany w naszym kraju. Jego czułość potwierdzono podczas największego światowego badania, który dotyczył skuteczności klinicznej testów NIPT. Jego obecna i rozszerzona wersja to test NIFTY pro. Ponadto w Polsce można zdecydować się również na test SANCO.

Test NIFTY pro – najszerszy test NIPT w Polsce

Test NIFTY pro cechuje się niezwykle wysoką czułością oraz bezpieczeństwem wykonywania, gdyż nie niesie on za sobą ryzyka poronienia. Łączy on w sobie same korzyści płynące ze zwykłych badań prenatalnych, w tym m.in. bezpieczeństwo testu PAPP-a. To najczęściej wybierany nieinwazyjny test prenatalny NIPT.

Test SANCO- jako test NIPT – czym się różni od badania NIFTY?

Test SANCO różni się od badania NIFTY przede wszystkim pod względem ubezpieczenia wyniku. Test NIFTY pro jest objęty bowiem pełnym ubezpieczeniem. Przysługuje ono zatem, kiedy badania da fałszywie negatywny wynik. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na wynik to w przypadku testu SANCO wynosi on do 7 dni roboczych, a w przypadku testu NIFTY – do 10 dni roboczych.

Test Harmony jako test NIPT – czym się różni od testu NIFTY pro?

Test Harmony i test NIFTY pro różnią się głównie stosowaną metodą, zakresem wykrywanych ewentualnych nieprawidłowości i możliwością wykonania go w przypadku bliźniaczej ciąży. Test NIFTY pro bada 84 mikrodelecje/mikroduplikacje, a test Harmony mikrodelecje 22q11.2. Poza tym test NIFTY pro zajmuje się 6 badanymi trisomiamii, a drugi test bada wyłącznie 3. W tym pierwszym badaniu jest analizowane całe DNA płodu, natomiast w drugim tylko wybrane chromosomy płodu.

Oceń

Data publikacji: 26/05/2021, Data aktualizacji: 29/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrac nifty pro