Test NIFTY – zakres badania

Czy warto robić test NIFTY, Kiedy można zrobić test NIFTY

Test NIFTY to nowoczesna metoda diagnostyki prenatalnej, bezpiecznej dla matki i dziecka. Analiza cieszy się dużą popularnością, a wiarygodność wyniku sięga 99%. Chociaż test NIFTY cena nie należy do najniższych, warto wykonać badanie, by potwierdzić lub wykluczyć wady genetyczne płodu już od 10 tygodnia ciąży.

Czy warto robić test NIFTY?
Kiedy można zrobić test NIFTY?
Jakie wady wykrywa test NIFTY?
Ile kosztuje test NIFTY?

Czy warto robić test NIFTY?

Test NIFTY to nieinwazyjna i wysoce skuteczna metoda sprawdzenia stanu zdrowia dziecka przed narodzinami. Warto wykonać badanie nawet w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży, by rodzice mogli przestać martwić się o zdrowie maluszka. Badanie jest w szczególności polecane wówczas, kiedy istnieje ryzyko zaburzeń genetycznych płodu – np. kiedy wskazują na nie dotychczas wykonane badania prenatalne.

Kiedy można zrobić test NIFTY?

Test NIFTY wykonuje się od 10 tygodnia ciąży, kiedy poziom cffDNA w krwi ciężarnej jest optymalny do wykonania analizy – wcześniej jest to niemożliwe. Badanie wykonuje się do 24 tygodnia ciąży – wynika to z faktu, iż jest to maksymalny wiek ciąży, w którym możliwa jest jej terminacja. Tak naprawdę nie ma jednak medycznych przeszkód, by badanie NIFTY zostało wykonane nawet tuż przed porodem.

Jakie wady wykrywa test NIFTY?

Test NIFTY wykrywa 94 różne choroby genetyczne, które mogą być dziedziczone od jednego lub obojga rodziców. Wadliwe geny mogą, ale nie muszą wywoływać objawów choroby. Do wykrywanych przez NIFTY chorób należy Zespół Downa, Edwardsa czy Zespół Potockiego-Shaffer’a. Analiza dotyczy nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci, trisomii oraz mikrodelecji / mikroduplikacji. Na życzenie rodziców badanie NIFTY może wskazać płeć dziecka.

Ile kosztuje test NIFTY?

Wielu przyszłych rodziców zadaje sobie pytanie – test NIFTY gdzie zrobić? Warto wybierać autoryzowane placówki, w których cena idzie w parze z jakością badania. Za standardową wersję badania NIFTY należy zapłacić około 2000 złotych, natomiast rozszerzona wersja PRO to koszt około 2300 złotych. Różnica w cenie nie jest duża, dlatego rodzice powinni zastanowić się nad tym, które badanie wybiorą.

Oceń

Data publikacji: 23/01/2022, Data aktualizacji: 21/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *