Sprawdź prawidłowość swojego zestawu chromosomów

Co to jest badanie kariotypu

Współczesna medycyna oferuje nam coraz większy zasób nowoczesnych i skutecznych badań, o których nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć. W wielu sytuacjach badania te potrafią nie tylko pomóc w odpowiednim podejściu do leczenia różnych schorzeń, ale znacznie polepszają również profilaktykę chorób. Jednym z ważnych testów naszego organizmu, szczególnie w kontekście planowania potomstwa, jest badanie kariotypu.

Co to jest badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – ile zapłacimy ?
Dlaczego warto wykonać od razu badanie kariotypu dla pary?
Co dalej, jeśli badanie kariotypu wyjdzie źle?

Co to jest badanie kariotypu?

Zasadnicze pytanie, które nasuwa się tutaj, brzmi: „co to jest badanie kariotypu?. Każdy organizm ludzki zbudowany jest z komórek, wśród których znajdziemy komórki somatyczne. Mają one charakterystyczną morfologię, nie są komórkami płciowymi i znajduje się w nich zestaw chromosomów, zwany kariotypem. Kompleksowa informacja genetyczna jest zawarta właśnie w chromosomach, których prawidłowa liczba w komórce somatycznej człowieka to 46. Są one pogrupowane w pary – po jednym chromosomie pochodzenia matczynego wraz z chromosomem pochodzenia ojcowskiego.

Kariotyp może jednak zawierać w sobie nieprawidłowości, prowadzące do zaburzeń rozwojowych. W przypadku podejrzenia występowania takich wad wykonuje się badanie kariotypu. Ten rodzaj badania genetycznego zleca się również w przypadku niepłodności.

Badanie polega na analizie próbki krwi, pobranej z żyły obwodowej, ale jako materiału do analizy można użyć też szpiku kostnego, śliny czy płynu owodniowego.

Badanie kariotypu cena – ile zapłacimy ?

Wielu pacjentów nurtować będzie na pewno następująca kwestia: „badanie kariotypu cena – ile zapłacimy ?” W przypadku takiej analizy należy się przygotować na wydatek rzędu 500-600 złotych. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić takie badanie z refundacją funduszu zdrowia, jest to jednak w naszym kraju obwarowane wieloma warunkami.

Dlaczego warto wykonać od razu badanie kariotypu dla pary?

Na zadawane przez niektóre osoby pytanie dlaczego warto wykonać od razu badanie kariotypu dla pary? odpowiedzią niech będzie informacja, że test ten wykaże w kariotypie obu partnerów ewentualne nieprawidłowości, które mogą być powodem chorób genetycznych, przyczyniających się do bezpłodności. Badanie kariotypu dla par powinno być więc dla nich priorytetowym badaniem genetycznym, gdy starają się o ciążę.

Co dalej, jeśli badanie kariotypu wyjdzie źle?

Po otrzymaniu wyników analizy warto wiedzieć co dalej, jeśli badanie kariotypu wyjdzie źle? Otóż w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w kariotypie najlepiej udać się na konsultację do genetyka, który może oszacować, jakie są realne szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Taki specjalista nakreśli również odpowiedni plan leczenia.

Oceń

Data publikacji: 01/04/2023, Data aktualizacji: 26/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *