Na czym polega badanie kariotypu dla par?

Czym jest badanie kariotypu

Badanie kariotypu pozwala określić genetyczny stan zdrowia. Badanie kariotypu dla par jest jedną z najczęściej wybieranych analiz, które zaleca się wykonywać w przypadku problemów z płodnością. Nieprawidłowy kariotyp nie zawsze daje objawy u rodziców, wadliwe geny mogą jednak powodować zaburzenia u dzieci. 

Czym jest badanie kariotypu?
Badanie kariotypu cena – czy NFZ pokrywa część kosztów?
Jakie są wskazania do wykonania badania kariotypu dla par?
Czy zły kariotyp oznacza od razu niepłodność?

Czym jest badanie kariotypu?

Badanie kariotypu pozwala na mikroskopową i komputerową ocenę chromosomów. Analizowane są one pod kątem budowy, kształtu czy ilości. W przypadku wykrycia nieprawidłowości jest to raportowane w wyniku badania. Zaleca się poddać badaniu zarówno kobietę, jak i mężczyznę – wadliwe geny jednej z osób mogą powodować problemy z poczęciem czy utrzymaniem ciąży. Badanie kariotypu cena to około 600 złotych, a sama analiza dostępna jest w wielu laboratoriach genetycznych w całym kraju.

Badanie kariotypu cena – czy NFZ pokrywa część kosztów?

Badanie kariotypu dla par jest badaniem, które jest refundowane w ramach NFZ. Trzeba jednak otrzymać skierowanie od genetyka, a to często poprzedzają miesiące oczekiwań na wizyty i wykonywanie dodatkowej diagnostyki. Można zlecić badanie prywatnie i wówczas nie otrzymuje się zwrotu kosztów, jednak wynik badania jest dostępny już w kilka tygodni – na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa ilość pacjentów. Cena badania kariotypu to około 450 złotych.

Jakie są wskazania do wykonania badania kariotypu dla par?

Wskazaniami do wykonania badania kariotypu najczęściej są problemy z płodnością, a także nawracające poronienia. Badanie zaleca się wykonywać w przypadku podejrzenia występowania zaburzeń genetycznych u dzieci i dorosłych. Często pary wykonują badanie na etapie planowania ciąży, wówczas można sprawdzić, czy rodzice są nosicielami wadliwych genów, które może dziedziczyć potomstwo.

Czy zły kariotyp oznacza od razu niepłodność?

Nieprawidłowości w obrębie kariotypu wcale nie diagnozują niepłodności. Zaburzenia w obrębie chromosomów mogą jednak powodować wystąpienie zaburzeń genetycznych u dziecka – wynik badania musi zostać skonsultowany z lekarzem genetykiem. To on określi, jakie istnieje ryzyko przy planowaniu ciąży oraz jaka jest szansa pary na zdrowe potomstwo.

Oceń

Data publikacji: 25/07/2022, Data aktualizacji: 23/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *