Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży?

Kto zleca badania w ciąży, Jakie badania w ciąży zrobić w I trymestrze, Jakie badania w ciąży zrobić w II trymestrze, Jakie badania w ciąży zrobić w III trymestrze

Badania w ciąży powinna wykonywać każda kobieta. W szczególności polecane są one po ukończeniu przez matkę 35 roku życia, po wcześniejszych poronieniach lub przypadkach schorzeń genetycznych w rodzinie. Dzięki szczegółowym badaniom, można wykryć ewentualne zaburzenia genetyczne płodu i przygotować możliwości leczenia. Większość kobiet w ciąży dzięki wykonaniu badań może w spokoju dotrwać do rozwiązania, wykluczając choroby dziecka.

Kto zleca badania w ciąży?
Jakie badania w ciąży zrobić w I trymestrze?
Jakie badania w ciąży zrobić w II trymestrze?
Jakie badania w ciąży zrobić w III trymestrze?

Kto zleca badania w ciąży?

Podstawowe badania w ciąży (morfologia, grupa krwi, mocz, poziom cukru, wykrywanie chorób zakaźnych czy HIV) zawsze zleca ginekolog prowadzący ciążę. Do jednych z badań prenatalnych zalicza się USG, które jest dla matki bezpłatne w ramach ubezpieczenia. Jeśli lekarz widzi wskazania do wykonania bardziej zaawansowanych badań, może skierować kobietę na ich wykonanie w ramach NFZ. Każda kobieta może jednak na własną rękę wykonać badania prenatalne, by sprawdzić czy z rozwijającym się maluchem wszystko jest w porządku.

Jakie badania w ciąży zrobić w I trymestrze?

Badania krwi czy moczu to podstawa każdego trymestru ciąży. W początkowych miesiącach każda kobieta powinna wykonać USG genetyczne (między 11 a 14 tygodniem), które może pomóc w wykryciu niektórych chorób genetycznych, np. Zespołu Downa. I trymestr ciąży to również czas na wykonanie testu podwójnego, testu NIFTY pro czy amniopunkcji.

Jakie badania w ciąży zrobić w II trymestrze?

W II trymestrze ciąży oprócz podstawowych badań należy wykonać test obciążenia glukozą, który pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Między 18 a 22 tygodniem ciąży należy wykonać USG połówkowe, które pozwala ocenić cechy anatomiczne płodu pod kątem występowania wad wrodzonych.

Jakie badania w ciąży zrobić w III trymestrze?

W III trymestrze ciąży kobieta coraz częściej odwiedza ginekologa, który powinien wykonać badanie antygenu HBs oraz USG między 28 a 32 tygodniem ciąży. Nie można zapomnieć o morfologii, badaniu ogólnym moczu, odczynie WR czy badaniu natoksoplazmozę. Badania w ciąży w ostatnich miesiącach powinny być aktualne tuż przed porodem.

Oceń

Data publikacji: 27/11/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.