Dlaczego warto wykonać test NIFTY w ciąży?

Dlaczego warto wykonać test NIFTY w ciąży?

Kiedy najlepiej zrobić test NIFTY

Każda ciężarna kobieta pragnie, aby jej dziecko urodziło się zdrowe. Z tego powodu warto zdecydować się na badania prenatalne, zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie występowały rozmaite choroby genetyczne. Powinno się wykonać zwłaszcza test NIFTY. Umożliwia on wykrycie takich zaburzeń, jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, czy też zespół Patau.

Kiedy najlepiej zrobić test NIFTY?
Czy test NIFTY Warszawa jest na NFZ?
Cena testu NIFTY a pozostałych testów NIPT
Test NIFTY gdzie zrobić, czy warto?

Kiedy najlepiej zrobić test NIFTY?

Wspomniane badanie wykonuje się zazwyczaj pomiędzy 10 tygodniem ciąży a 24 tygodniem ciąży, więc jest na to sporo czasu. Na test NIFTY Warszawa warto się jednak zapisać jak najszybciej. Nie wykrywają one bowiem wszystkich zaburzeń genetycznych, które potencjalnie mogą się pojawić, wobec czego niekiedy istnieje konieczność dodatkowej diagnostyki. Wynik testu NIFTY Warszawa musi zostać omówiony z lekarzem, a kolejki do specjalistów są czasami dosyć długie.

Czy test NIFTY Warszawa jest na NFZ?

Ciąża wiąże się w wieloma wydatkami, obejmującymi między innymi prywatną opiekę zdrowotną, czy też zakup leków albo suplementów diety dla kobiet ciężarnych. Dobrze więc wiedzieć, które badania są refundowane, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Gdzie zrobić test NIFTY na NFZ? Niestety, nie jest on opłacany z funduszu. Jeżeli jednak w rodzinie występowały określone choroby genetyczne, to i tak warto się na niego zdecydować.

Cena testu NIFTY a pozostałych testów NIPT

Cena testu NIFTY oraz innych testów NIPT potrafi się znacząco różnić w zależności od państwa i regionu, gdzie zostaną wykonane, a ponadto od konkretnej kliniki albo laboratorium. Ostateczny koszt uzależniony jest od rodzaju badania, ilości wykrywanych przez nie schorzeń genetycznych i dostępnych opcji dodatkowych.

Jeżeli mowa o Polsce, to cena testu NIFTY i innych testów NIPT waha się przeważnie w granicach od około 1800 do 3500 złotych.

Test NIFTY gdzie zrobić, czy warto?

Wiele kobiet zastanawia się, gdzie zrobić test NIFTY pro. Przeważnie wykonuje się je w:

  • laboratoriach diagnostycznych,
  • klinikach prenatalnych.

Wystarczy odwiedzić stronę internetową konkretnego ośrodka i sprawdzić, jakie badania da się tam zrobić. Można też zapytać o to swojego lekarza prowadzącego. Badanie NIFTY przeprowadza się w wielu rozmaitych ośrodkach, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego.

Można zadawać sobie pytanie, czy warto wykonywać test NIFTY. Jeżeli istnieją odpowiednie wskazania, czyli występowanie zespołu Downa, zespołu Edwardsa lub Patau w rodzinie, odpowiedź wydaje się oczywista. Takie badanie powinny również zrobić kobiety w ciąży po 35 roku życia.

Oceń

Data publikacji: 02/05/2023, Data aktualizacji: 31/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *