Badanie wolnego płodowego DNA – test polecany przez specjalistów

Jakie są rekomendacje ekspertów w kierunku badania wolnego płodowego DNA, Dlaczego jest zalecane wykonanie badanie wolnego płodowego DNA u kobiet w ciąży, Jakie stężenie cffDNA jest potrzebne do przeprowadzena skutecznego badania wolnego płodowego DNA, Badanie cffDNA a ustalenie ojcostwa w czasie ciąży - na czym polega

Badanie wolnego płodowego DNA to nowoczesny test diagnostyczny, który jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Badanie wolnego płodowego DNA wykonywane jest z próbki krwi pobranej od przyszłej mamy i pozwala ono na wczesne wykrycie, zdiagnozowanie oraz wprowadzenie skutecznego leczenia w przypadku wielu chorób genetycznych

Jakie są rekomendacje ekspertów w kierunku badania wolnego płodowego DNA?
Dlaczego jest zalecane wykonanie badanie wolnego płodowego DNA u kobiet w ciąży?
Jakie stężenie cffDNA jest potrzebne do przeprowadzena skutecznego badania wolnego płodowego DNA?
Badanie cffDNA a ustalenie ojcostwa w czasie ciąży – na czym polega?

Jakie są rekomendacje ekspertów w kierunku badania wolnego płodowego DNA?

Eksperci zgodnie utrzymują, że wykonanie testu, jakim jest badanie wolnego płodowego DNA jest bardzo ważnym krokiem na drodze do poznania jak największej informacji o zdrowiu dziecka. Rekomendacja badania przez szerokie grono specjalistów związana jest z wysoką skutecznością badania oraz jego nieinwazyjnością.

Dlaczego jest zalecane wykonanie badanie wolnego płodowego DNA u kobiet w ciąży?

Badanie wolnego płodowego DNA, a inaczej mówiąc badanie cffDNA, zalecane jest do wykonania u kobiet w ciąży, ponieważ pozwala ono na wykrycie kilkudziesięciu chorób genetycznych, mogących mieć ogromne znaczenie dla zdrowia malucha. Badanie wolnego płodowego DNA jest bezbolesne i niezwykle dokładne, dlatego eksperci tak często zachęcają rodziców do wykonania badania cffDNA.

Jakie stężenie cffDNA jest potrzebne do przeprowadzenia skutecznego badania wolnego płodowego DNA?

Badanie wolnego płodowego DNA może być wykonane już od 10 tygodnia ciąży. Po 10 tygodniach w krwi matki krąży wystarczająca ilość cffDNA dziecka, dzięki czemu możliwe jest wykonanie badania. Nie zaleca się wykonania badania wcześniej, ze względu na niskie stężenia cffDNA dziecka w krwiobiegu matki. Za wcześnie wykonane badanie może prowadzić do niejasnych oraz niejednoznacznych wyników testu.

Badanie cffDNA a ustalenie ojcostwa w czasie ciąży – na czym polega?

Dzięki analizie cffDNA dziecka krążącego w krwi matki możliwe jest wykonanie badania na ustalenie ojcostwa. Od DNA matki oddzielane jest cffDNA dziecka, które następnie porównywane jest z materiałem genetycznym potencjalnego ojca i możliwe jest ustalenie rodzicielstwa.

Oceń

Data publikacji: 12/11/2021, Data aktualizacji: 17/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *